Výtečnou časovku zajel Simon Yates, když na trati mezi Trentem a Roveretem (34,2 km) ztratil na svého největšího soupeře Toma Dumolina pouze 1:15 min. Dosavadní lídr Gira růžový dres bezpečně uhájil a před loňským vítězem průběžně vede s téměř minutovým náskokem. A právě ten je důvodem, proč pětadvacetiletý Brit lituje své příznivce. „Čekal jsem, že ztratím víc času. Před časovkou jsem si myslel, že v posledním týdnu budu muset v horách útočit. Náskok 56 vteřin mi však umožňuje změnit taktiku a jet defenzívněji. Je to ovšem škoda pro fanoušky,“ uvědomuje si jezdec týmu Mitchelton-Scott. Dobře ví, že si popularitu vysloužil útoky v horách.

V časovce zvítězil Rohan Dennis (BMC), který průměrnou rychlostí přes 51 km/h proletěl trať o 14 vteřin rychleji než druhý Tony Martin (Kaťuša-Alpecin). Třetí Tom Dumoulin (Sunweb) ztratil 22 vteřin. „Na Giro jsem přijel s cílem vyhrát etapu. V Israeli mi prvenství těsně uniklo, teď jsem se dočkal. Jsem velmi spokojený, že jsem se vrátil do Top 10 celkově. V třetím týdnu se pokusím pozici udržet, i když je to pro mě neznámá úloha. Je mi jasné, že to bude hodně bolet. Je tady dost cyklistů, kteří budou bláznivě útočit, ale je mi jasné, že je to taky bude hodně bolet,“ usmíval se po časovce její vítěz Rohan Dennis.

Solidním výkonem ubránil třetí pozici v průběžném pořadí Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida). Nečekaně se do elitní desítky časovkářů probojoval dosud se trápící Fabio Aru (UAE), kterému kvůli jízdě v háku pořadatelé připsali 20 vteřin navíc. Zajímavé je, že jeho týmové kolegy Valeria Contiho a Diega Ulissiho přistihli rozhodčí při stejném prohřešku. Oba však dostali plné dvě minuty penalizace. Páté místo v časovce vrátilo do hry o pódium v Římě Chrise Frooma. „Jel jsem přesně tak, jak jsem si naplánoval a s respektem k trati. Po zkušenostech z Izraele jsem nechtěl riskovat. Simon prochází Girem suverénně. Uvidíme, jak se mu zadaří ve třetím týdnu, i když nevidím nikoho kdo, by ho mohl ohrozit,“ zhodnotil kvality svého krajana Chris Froome. „Další etapa bude převážně rovinatá, ale na Giru nikdy nevíte, co se může stát. Pak nás čekají tři dny ve velkých horách, které ještě mohou hodně změnit,“ dodal třiatřicetiletý rodák z Keni, který se pokusí získat pro svou stáj historicky nejlepší umístění na Giru. Zatím je v tomto směru týmovou jedničkou Leopold König, který dojel šestý v roce 2015.

Průběžné pořadí po časovce:

1. Simon Yates (Mitchelton-Scott), 2. Tom Dumoulin (Sunweb) – 56, 3. Domenici Pozzovivo (Bahrain-Merida) – 3:11, 4. Chris Froome (Sky) – 3:50, 5. Thibaut Pinot (FDJ) – 4:19, 6. Rohan Dennis (BMC) – 5:04, 7. Miguel Angl Lopez (Astana) – 5:37, 8. Pello Bilbao (Astana) – 6:02, 9. Richard Carapaz (Movistar) – 6:07, 10. George Bennett (LottoNL-Jumbo) – 7:01.

-red-     Foto: Mitchelton-Scott Cycling Team