Jezdci usilující o úspěch v celkovém pořadí 101. ročníku Giro d´Italia měli v dosavadních devíti etapách zatím jen dvě příležitosti ukázat svou vrchařskou výkonnost. V obou případech se s konkurencí suverénně vypořádal Simon Yates z týmu Mitchelton-Scott. Zatímco na Etně se během závěrečného kilometru a půl odpoutal od soupeřů s neuvěřitelnou lehkostí, v nedělním dojezdu na Gran Sasso d´Italia (2135 m n.m.) se za jeho zadním kolem udržel Thibaut Pinot. Přesto to není Francouz, kterého se Simon Yates v souvislosti s budoucím vývojem závodu nejvíc obává. „Dobře vím, že na Dumoulina musím před časovkou získat náskok několika minut, abych měl šanci udržet si růžový dres,“ hodnotí pětadvacetiletý Brit své naděje. V dosud nejtěžší etapě zaostal Tom Dumoulin za Yatesem dvanáct vteřin, v průběžném pořadí jich ztrácí osmatřicet. Thibaut Pinot dalších sedm.

Než dojde v 16. etapě na časovkářský souboj Yatese s Dumoulinem, dostane lídr australské sestavy šanci navýšit svůj náskok ve 14. etapě s prudkým cílovým stoupáním na obávaný Zoncolan (1730 m n.m.). Hned následující etapa také nabídne dojezd na „kopec“, ale ten zdaleka takových parametrů nedosahuje. Nicméně i tam bude Yates usilovat o zisk dalších vteřin náskoku, byť by se jednalo pouze o bonifikační bonus. „Dnes byl silný Pozzovivo a Thibaut Pinot byl taky velmi dobrý,“ zhodnotil po nedělním dojezdu „růžový muž“ své nejbližší pronásledovatele v etapě. „A Tom je pořád ve hře. Nezískali jsme na něho dostatečný náskok,“ dobře ví Yates. „Osmatřicet vteřin je málo. Před časovkou potřebuju minuty!“ vyhlašuje Yates a současně tím zve diváky ke sledování „pekla Zoncolanu“, které nepochybně hodlá rozpoutat. Yatese může těšit dostatečný odstup od zatím se trápících Fabia Arua a Chrise Frooma. „Možná se Froome necítí dobře kvůli pádům, nebo jednoduše nemá dobrou formu. Skutečně nevím, co se s ním děje. Určitě mě překvapilo, kolik času ztratil Aru,“ komentuje dvojče Adama Yatese svůj náskok 2:27 a 2:36 na soupeře, kteří patřili před startem Gira k favoritům.

Donedávna dominovalo titulkům sportovních stránek médií jméno Chrise Frooma, nyní se situace změnila. Do hlavní role se výkonem prosadil Simon Yates. Srovnávání se svým starším a dosud výrazně slavnějším krajanem se ovšem brání. „Myslím, že mám ještě dlouhou cestu k tomu, abych dosáhl podobných úspěchů,“ odklání Yates diplomaticky otázky novinářů na téma „Froome a salbutamol“. „To je těžká otázka,“ odmítá se pouštět do kritiky či obhajoby svého soupeře z konkurenčního týmu Sky. Současný lídr Gira však neváhá prozradit recept, jak nejlépe strávit v dlouhém etapovém závodě volný den. „Nepatřím k cyklistům, kteří by toho na kole moc najeli. Dám si dobrou kávu. A ne jen jednu! Jinak toho moc dělat nehodlám,“ říká Yates před začátkem druhého týdne závodu Okolo Itálie. V sobotu se dozvíme, jestli se Simonu Yatesi podaří na Zoncolanu získat na Toma Dumoulina kýžené minuty náskoku. Aby pak mohl do  pondělní rovinaté časovky na 34,2 km vyjet bez zbytečného stresu. 

-red- Foto: Mitchelton-Scott Cycling