Oproti středečnímu Valonskému šípu, kde Roman Kreuziger skončil na osmém místě, si dnes v závěrečné ardenské klasice Lutych – Bastogne – Lutych o jeho místo polepšil. Doslova tedy splnil svůj vlastní cíl, když před závodem prohlásil, že tentokrát by osmé místo bylo málo. „Přijeli jsme s většími ambicemi, ale vzhledem k průběhu závodu můžeme Romanův výsledek považovat za solidní,“ hodnotí umístění českého cyklisty Philippe Mauduit – sportovní ředitel týmu Tinkoff-Saxo.

Slavný závod Lutych – Bastogne – Lutych slavil 100. ročník. Jubileu by slušel zajímavější a dramatičtější průběh. S vlámskými klasikami na Roman Kreuziger. kostkách se tento závod vůbec nedá srovnávat! Nejen proto, že o vítězství na ardenských klasikách obecně nebojují o vítězství tak charizmatické osobnosti jako jsou Fabian Cancellara, Tom Boonen či mezi ně dorůstající Zdeněk Štybar.

O největší vzrušení poslední jarní klasiky se po 263 kilometrech postaral v závěrečné zatáčce  obhájce prvenství Dan Martin z Garminu. Upadl  ve chvíli, kdy ze druhé pozici útočil na další vítězství. Šel k zemi zdánlivě nesmyslně, když ani nepřehnal náklon kola, ani neudělal jinou viditelnou chybu. Na asfaltu se muselo vyskytnout „něco“ kluzkého, co ho poslalo k zemi. O takové drama napsané pádem favorita však nikdo nestál.

V nájezdu do finálového stoupání mělo naději na stupně vítězů nejméně pětadvacet jezdců. Nejchytřeji si počínal australský šampion Simon Gerrans, když po celý závod neplýtval silami a nakonec prokázal nejsilnější nohy. Škoda pádu Dana Martina. Jejich souboj mohl částečně rehabilitovat vcelku nudnou podívanou dlouhého závodu.

Výsledky: 1. Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge 6:37:43, 2. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team, 3. Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, 4. Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha vš. stejný čas, 5. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale, 6. Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp, 7. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo, 8.Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team vš. +3, 9. Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha +5, 10. Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale +6, 11. Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol +8, 12. Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team, 13. Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida, 14. Cyril Gautier (Fra) Team Europcar, 15. Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team vš. + 10.

-Red-   Foto: Tinkoff Sport