Zátěžové testy směřující k pokusu o navrácení světového rekordu v hodinovce dnes absolvoval Ondřej Sosenka v pražské laboratoři Casri u MUDr. Karla Martínka. Letos devětatřicetiletý Sosenka vytvořil rekord v hodinovce v létě roku 2005, když podle starých pravidel ujel tehdy v Krylatském 49 700 metrů. UCI letos v létě pravidla změnila ve snaze dodat této disciplíně větší přitažlivost, což se nepochybně podařilo. Pro hodinovku jako dráhovou disciplínu je možné využít stejný stroj, jaký se používá ke stíhacímu závodu a už dva závodníci tuto výhodu využili. Nejprve vytvořil v září základní rekord nové éry hodinovky Jens Voigt výkonem 51 115 m. Na to koncem října zareagoval pětadvacetiletý Mathias Brändle a rekord vylepšil na hodnotu 51 852 m. Právě s tímto výkonem by se měl porovnávat Ondřej Sosenka při již avizovaném pokusu. Otázkou po dnešním zátěžovém testu zůstává, kdy se uskuteční.

Ondřej Sosenka je nejen o devět roků starší než při rekordní jízdě v červenci 2005, ale především o devět kilogramů těžší. Při výšce 199 cm Sosenka při odběru laktátu.tehdy vážil ideálních 83 kilogramů. Vyšší hmotnost pochopitelně ovlivnila výsledek dnešního zátěžového testu, který Ondrovu směřování dodal reálné obrysy. „Nejsem úplně spokojený, ale na druhou stranu test ukázal, že má smysl dál pokračovat v přípravě. Potřeboval jsem nalít čistého vína. Po sedmi letech od ukončení závodní kariéry jsem nemohl čekat lepší výsledek. Občasná Lopatárna a MTB závody nestačí. I když se při tréninku na kole cítím dobře, ukázalo se, že mám před sebou strašně moc práce především v objemové přípravě,“ řekl Ondřej Sosenka po konzultaci s doktorem Martínkem nad výsledky testu. V jeho průběhu se „zakyselil“ rychleji, než byl zvyklý. „Tak vysoký laktát jsem snad nikdy dřív neměl,“ konstatoval bezprostředně po sesednutí z kola. „Čeká mě dlouhá cesta. Nejprve potřebuji najet objemy. Z tohoto důvodu je nereálný původně uvažovaný termín hodinovky – krátce po jarních klasikách. Vypadá to spíš na období vrcholného léta,“ přemýšlí nahlas Sosenka, který před devíti sezonami uspěl v polovině července.

Sosenkův test bedlivě sledoval i trenér Pavel Vršecký a vyhodnotil MUDr. Karel Martínek. „Zatím jsem ještě nedostal odpověď od UCI v souvislosti s biologickým pasem. Musím být v jeho procesu zařazený nejméně půl roku. Současně jsem požádal o morfologickou výjimku, kterou mohou dostat závodníci vyšší než 190 centimetrů. Přece jenom potřebuji trochu jiný posed než menší cyklisti. Teprve podle přesných instrukcí z UCI budeme posed dolaďovat,“ vysvětluje Sosenka, který v tomto směru spolupracuje s výrobcem kol Festka. „Také jsem se zdvořile dotázal svazu cyklistiky, jestli by mi mohl v mé aktivitě pomoci, ale ani od nich mi zatím nepřišla odpověď,“ říká Sosenka. „Není čas otálet a čekat, až se z UCI ozvou. S cílenou přípravou je třeba začít hned,“ upozorňuje doktor Martínek s tím, že Ondra musí upravit váhu přinejmenším na 85 kilogrramů. „Pořád si myslím, že mohu zajet v hodinovce výkon okolo 52,5 kilometru,“ zakončuje Sosenka. V této chvíli by tato hodnota znamenala světový rekord. Jaká bude v tomto směru situace v létě 2015? A kolik „vlčáků“ se do té doby do hodinovky pustí naladěni úspěchy Voigta a Brändleho? Odpovědi se v následujících měsících promění v součást historie hodinovky – disciplíny, která opět potvrzuje svou životaschopnost i atraktivitu.

Manfred Strnad    Foto: autor