Za tři měsíce vyjede světový peloton cyklokrosařů vstříc medailovým bitvám v jihočeském Táboře –  již potřetí. V roce 2001 zachránil pověst Česka coby jedné z velmocí tohoto sportu Petr Dlask. V obležení Belgičanů vybojoval stříbrnou medailí. V roce 2010 se proti převaze závodníků Beneluxu opět prosadila silná individualita – Zdeněk Štybar skvěle připravený Vojtěchem Červínkem vybojoval dokonce zlato. Mezi tehdejší výrazná aktiva nepochybně patří i čtvrtá místa Kateřiny Nash a Martina Bíny. Ale po pravdě řečeno, bez Štybarova titulu by to nebylo z pohledu pořadatelské země úplně ono.  Jenže Štybar se v úvodu cyklokrosové sezony zranil. Pokud se nestihne připravit na světový šampionát, má Česko reálnou naději na některou z medailí?

Mistrovství světa na domácí půdě bez cenného kovu v elitní kategorii? Ještě nikdy se to nestalo! V roce 1972 získal Miloš Fišera v pražských Riegerových sadech stříbro, v roce 1987 se z medaile téže hodnoty radoval František Klouček a z bronzu Roman Kreuziger. I když „jen“ v kategorii amatérů. Sportovní veřejnost tehdy považovala jejich výkony za vrchol světových šampionátů.

Také v současné době jednotné kategorie Elite se čeští závodníci vždy dokázali na domácí půdě prosadit. Jak se jim zadaří v Táboře na přelomu ledna a února 2015? „Zdeněk účast na šampionátu přislíbil. On má takovou výkonnost, že mu stačí se cíleně připravovat od prosince,“ je přesvědčený Čestmír Kalaš – šéf organizačního výboru šampionátu. Automaticky se předpokládá, že jako obvykle bude platit rovnice: Štybar = titul mistra světa, nebo alespoň medaile. Štybar je pro pořadatelskou zemi klíčovou postavou. Jeho start může významně ovlivnit počet diváků a tím do značné míry i celkový úspěch šampionátu. V roce 2010 navštívilo mistrovství během závodního víkendu pětadvacet tisíc lidí. Tentokrát by pořadatelé rádi přivítali nejméně třicet tisíc. Optimistický odhad? Čtyřicet tisíc! Většinu z nich pochopitelně očekávají u trati v neděli odpoledne – tedy při závodě Elite.

„Jenže Zdeněk Štybar získal angažmá v týmu Omegy především kvůli silničním klasikám. Má nejvyšší čas předvést velký výsledek na silnici. Jeho pád v cyklokrosovém závodě v Ardooie zavinila především nevyježděnost v terénu. Nechal se strhnout tempem soupeřů a technicky to nezvládl,“ je přesvědčený Vojtěch Červínek, který Štybara cyklisticky vychoval. „Zdeněk má smlouvu ještě na příští rok. Není v situaci, že by se musel bát o její prodloužení, ale jeho dalšímu výkonnostnímu růstu by prospěla pořádná příprava na silničářskou sezonu,“ dobře ví z bohatých zkušeností Červínek. Jenže Štybar je mistrem světa v cyklokrosu a ten by neměl svůj duhový dres jen „sušit“ v šatníku. Je pochopitelné, že se v něm Zdeněk chtěl předvést v závodech. Nevyplatilo se! Teď nuceně odpočívá, na kolo se zatím nemůže posadit kvůli zraněnému ramenu. Zejména v terénu. Točit nohama na trenažeru je nouzové a nedokonalé řešení. Nucená přestávka potrvá ještě nejspíš dva týdny, než  na Mallorce vyjede po mnoha týdnech vstříc prvním kilometrům na silnici.

Zdeněk Štybar se nechal slyšet, že by rád splnil pořadatelům světového šampionátu slib a v Táboře startoval. Současně však říká, že bez formy odpovídající ambicím úřadujícího mistra světa by to nemělo význam. A především musí pomýšlet na svůj hlavní úkol – a tím jsou klasické jednorázové závody jako Paříž-Roubaix a Okolo Flander. Čestmír Kalaš odhaduje šanci na jeho účast v táborském šampionátu na sedmdesát procent.

Úspěch českého cyklokrosu by neměl stát na jednom závodníkovi. Martin Bína se po zdravotních problémech stáhl do Belgie a zjevně není v takové formě jako v loňské sezoně, kdy s převahou získal domácí titul. „Trénuje tam na rovinách, ale potřeboval by pořádné kopce. Loni jsme se připravovali v Krkonoších a tahle zátěž Martinovi chybí,“ je přesvědčený Vojtěch Červínek, který momentálně nemá na přípravu Bíny přímý vliv. Červínkovy tréninkové metody – v minulosti mnohokrát prověřené – přesto znovu nacházejí uplatnění. „Požádal jsem Vojtu, aby se v období před šampionátem ujal přípravy Michala Boroše a Jakuba Skály. Reprezentační trenér Standa Bambula nemůže všechno zvládnout. Má na starosti velký počet závodníků. Těší nás zvyšující se zájem o cyklokros. Počty startujících rapidně rostou zejména v ženských kategoriích. Dříve jsme v závodech vídali pár jednotlivkyň, dnes je počítáme na desítky. Vojta Červínek přišel s nápadem zajistit pro ženy samostatného reprezentačního trenéra a myslím si, že tento návrh by se měl realizovat,“ říká Kalaš.

Je jisté, že Michal Boroš a Jakub Skála patří k největším nadějím českého mužského cyklokrosu. Vojtěch Červínek se jim věnuje nejen doma v Čechách, ale také při soustředěních na Mallorce. Ve svém volném čase a zadarmo! Nemusí stihnout povznést svou výkonnost na medailovou úroveň již při šampionátu v Táboře. Mnohem důležitější je, že český cyklokros oživují mladí závodníci s perspektivou.

Manfred Strnad   Foto: Patrick Verhoest