Nadpozemskou formu předvádí už třetí měsíc Alexander Kristoff. Od lednového počátku sezony je k nezastavení. Skvělé výkony prezentoval už v lednu v „pouštních“ závodech, přičemž loňský triumf v nejdelším Monumentu sezony mezi Milanem a San Remem nezopakoval jen kvůli příliš dlouhému finiši. Nedávno zvítězil v těžkém závodě 3 dny v Panne a dnes si po dlouhém úniku ve dvojici s Niki Terpstrou připsal prvenství v 99. ročníku Ronde van Vlaanderen. Historicky první vítězný zápis pro norskou cyklistiku v jednom z nejprestižnějších Monumentů.

Třicet kilometrů před cílem 264 km dlouhého vlámského Monumentu zaútočil Niki Terpstra z týmu Etixx-QuickStep. Jeho nástup zachytil Niki Terpstra a Alexander Kristoff. pouze Alexander Kristoff. „Věděl jsem, že je Niki ve výtečné formě a přestože bylo do cíle ještě daleko, nechtěl jsem zaváhat a šel do toho s ním,“ vysvětlil v cíli sedmadvacetiletý Kristoff. Dvojici v závěru čekaly výjezdy na pověstné kostkové helingeny Oude Kwaremont a Paterberg a potom „nekonečně dlouhý“ třináctikilometrový úsek po rovině do cílového města Oudenaarde. Za Terpstrou a Kristoffem se pustil Van Avermaet se Saganem, ale další tempařsko-spurtérské dvojici se nepodařilo čelní duo dostihnout, byť mezera mezi nimi nebyla veliká. V jednu chvíli náskok Terpstry s Kristoffem klesl pod 15 vteřin. V závěrečných třech kilometrech Terpstra téměř nestřídal, přesto pak ve finiši z první pozice jasně zvítězil Kristoff, který i ve výjezdech helingenů budil dojem silové převahy nad svým soupeřem.

V souboji o třetí místo Greg van Averamet jasně předčil Petera Sagana, který měl teroreticky mít nad Belgičanem v dresu týmu BMC rychlostní převahu, ale pět stovek metrů před cílem mu došly síly. „Dnes jsem měl nohy na vítězství. Snažil jsem se závod udělat těžký. Nakonec jsem šťastný, že jsem opět na pódiu,“ radoval se loni druhý a letos třetí Van Avermaet. Zdeněk Štybar si v závěrečných kilometrech hlídal především Gerainta Thomase, ale vítěz nedávné klasiky E3 neměl tentokrát takový tah jako onehdy při drtivém nástupu před cílovým městem Harelbeke, při kterém „odpáral“ Sagana i Štybara, jehož tým Etixx-QuickStep rozehrál v Ronde taktickou bitvu, která v koncovce vyústila „jen“ ve druhé místo. Nelze je považovat za neúspěch, byť sportovní ředitel Wilfried Peters předpokládal v závěru jiný scénář. „Poslali jsme dopředu Nikiho s tím, že později se dotáhne Zdeněk, ale to se nestalo. Kristoff byl dnes nejsilnější, o tom nemůže být sporu,“ řekl Peters.

Výsledky Ronde van Vlaanderen (264 km): 1. Kristoff (Kaťuša) 6:26:32, 2. Terpstra (Etixx-QuickStep) stejný čas, 3. Van Avermaet (BMC) +07, 4. Sagan (Tinkoff-Saxo) +16, 5. Benoot (Lotto-Saoudal) +36, 6. Boom (Astana) +36, 7. Degenkolb (Giant-Alpecin) +49, 8. Roelandts (Lotto-Soudal) +49, 9. Štybar (Etixx-QuickStep) +49, 10. Elmiger (IAM Cycling) +49.

-Red-     Foto: Katusha Cycling Team, Etixx-QuickStep/Tim de Waele