První tři etapy 97. ročníku Giro d´Italia absolvoval peloton na irské půdě. V úvodu vyhrál týmovou časovku na 21,7 km australský tým Orica-GreenEdge pouhých pět vteřin před belgickou formací OmegaPharma-QuickStep, kterou vlastní český podnikatel Bakala. Další dvě rovinaté etapy ovládl ve spurtu Marcel Kittel. Několik hodin před startem třetího dějství našla irská policie přes dvacet kilogramů trhavin v zaparkovaném autě v Dublinu, kde etapa končila. Potenciál zneškodněné bomby byl značný – v případě odpálení by šlo následky  označit za nedozírné, praví se v prohlášení policie. Ta zatím neví, kdo nálož umístil do vozu zaparkovaného na trase cyklistického závodu. 

Obě rovinaté etapy Gira na irské půdě ukořistil Marcel Kittel – spurtér stáje Giant-Shimano. Nejprve v sobotu deklasoval soupeře Kittel.závěrečným zrychlením po 219 kilometrech v Belfastu. V nedělní etapě z Armaghu do Dublinu (187 km) najížděl do cílové rovinky se značnou ztrátou. Už se zdálo, že vítězství vybojuje Ben Swift z bitské stáje Sky, ale nevídaná exploze síly vymrštila Kittela podél jakoby stojících soupeřů vstříc cílové čáře takovou rychlostí, že Němec právě slavící šestadvacáté narozeniny stihl překročit cílovou linii těsně před Swiftem.

Profil 4 etapy.Giro d´Italia se po irském úvodu naštěstí přesouvá tam, kam patří. Úterní etapa odstartuje na jihu Itálie z Giovinazza a po 112 kilometrech skončí v Bari. Jde o nejkratší etapu z celkového počtu jedenadvaceti, když nepočítáme časovky. Opět se jedná o rovinatou etapu – tedy další šance spurtérů předvést své umění. Celkově vede Michael Matthews – člen vítězného týmu z úvodní časovky. Rozdíly v průběžném pořadí jsou minimální a pro hlavní favority nepříliš podstatné před horskými etapami, které přijdou na řadu později –  zejména ve třetím týdnu závodu. 

Výsledky 3. etapy:

1. Marcel Kittel (Něm./Giant) 4:28:43″, 2. Ben Swift (Brit./Team Sky), 3. Elia Viviani (Ita./Cannondale), 4. Davide Appollonio (Ita./AG2R), 5. Nacer Bouhanni (Fr./FDJ.fr), 6. Edvald Boasson Hagen (Nor./Team Sky), 7. Roberto Ferrari (Ita./Lampre), 8. Edwin Avila (Kol./Colombia), 9. Giacomo Nizzolo (Ita./Trek), 10. Tyler Farrar (USA/Garmin).

Giro průběžně po 3 etapách:

1. Michael Matthews (Aus./Orica) 10:06:37″, 2. Alessandro Petacchi (Ita./Omega Pharma – Quick-Step) +8″, 3. Daniel Oss (Ita./BMC Racing) +10″, 4. Luke Durbridge (Aus./Orica) +14″, 5. Ivan Santaromita (Ita./Orica), 6. Svein Tuft (Kan./Orica), 7. Pieter Weening (Niz./Orica), 8. Cameron Meyer (Aus./Orica), 9. Rigoberto Uran (Kol./Omega Pharma – Quick-Step) +19″, 10. Gianluca Brambilla (Ita./Omega Pharma – Quick-Step) +19“, … 14. Cadel Evans (Aus./BMC) + 21“, 19. Rafal Majka (Pol./Tinkoff) +26“, 23. Wout Poels (Niz./OPQS) +36, 27. Nicolas Roche  (Ir./Tinkoff) +37, 32. Michelle Scarponi (It./Astana) +41“, 55. Ivan Basso (It./Cannondale) +1:07, 59. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +1:09.

-Red- Foto: BBC