Po vítězství na italské semi-klasice Strade Bianche měl Zdeněk Štybar blízko k prvnímu velkému prvenství na belgických kostkách. V páteční E3 Harelbeke se čtyřicet kilometrů před cílem pustil do úniku společně s Geraintem Thomasem z týmu Sky. Brit chytře nastoupil čtyři kilometry před cílem ve chvíli, kdy Zdeněk právě odsřídal a neměl potřebnou rychlost k zachycení nástupu. V té době už jeli ve třech – společně s Peterem Saganem.  Osmadvacetiletý Thomas dobře věděl, že z dvojice „Čecho-Slováků“ je nebezpečnější Štybar, což se záhy potvdilo. Sagan se v závěru propadl a třetí míszo nakonec vybojoval Matteo Trentin.

Jsem trošku zklamaný, protože šance na vítězství byla. Ale když se zvedl Thomas, já zrovna odstřídal a čekal jsem, že po něm půjde Sagan. Jenže on Geraint Thomas, Zdeněk Štybar a Peter Sagan v úniku. svěsil nohy a nebyl schopen jet, ani se nezvedl ze sedla. Ale nemůžu se na něj zlobit. Měl jsem jít po Thomasovi hned sám. Jenže jsem na dvě vteřiny zaváhal a pak už jsem to nebyl schopen dojet,“ popsal Zdeněk Štybar rozhodující okamžik prestižní belgické klasiky E3.

Když jsme jeli vpředu ve třech, čekal jsem od Thomase nějaký atak, ale ne takhle brzy. Já měl závěr dobře najetý a chtěl jsem něco zkusit třeba na kiláku. Ale Thomas byl nejsilnější a za odvážný nástup byl odměněný vítězstvím. Já jsem se ujistil, že mám před dalšími klasikami dobrou formu. V neděli jedu Gent-Wevelgem, kde by to mělo skončit spurtem. Naším lídrem bude Cavendish. Má být hodně špatné počasí, tak snad budeme mít štěstí a vyhnou se nám pády,“ dodal Zdeněk.

Moc mě mrzí, co se stalo Cancellarovi. Flandry i Roubaix jeho absencí utrpí. Chybět bude i můj týmový kolega Tom Boonen a největší klasiky tak přijdou o dvě obrovské osobnosti. Nedá se nic dělat, bohužel i nepříjemné pády k cyklistice patří. A aby člověk v tak těžkých závodech uspěl, musí mít i štěstí,“ dobře ví rodák z Plané u Mariánských lázní.

-MS-     Foto: Patrick Verhoest