V dvojnásobném zastoupení vtrhl tým Etixx-QuickStep do spurtu 113. ročníku „Pekla severu“. Na velodrom v Roubaix vjel na první pozici Yves Lampaert a za ním Zdeněk Štybar. Ideální situace!  V sedmičlenné skupině, která vykrystalizovala z ostrého boje závěrečných kilometrů, však nechyběl John Degenkolb – vítěz úvodního Monumentu sezony Milan – San Remo. Přivést si Degenkolba do spurtu znamená pro soupeře skoro vždycky problém. Znovu se to potvrdilo. Vyčerpaný Lampaert odstoupil poměrně brzy ze špice a v dlouhém spurtu už neměl Zdeněk Štybar proti chytře na třetí pozici jedoucímu Degenkolbovi šanci. Český mistr stačil ještě o milimetry uhájit druhé místo před Van Avermaetem – tradičním sběratelem druhých a třetím míst. Po šestém místě v roce 2013 a pátém loni se Zdeněk Štybar vyhoupl na pódium nejcennějšího z Monumentů jako první český cyklista v histrorii.

Závěrečné kilometry se nesly ve znamení ostrých nástupů a snah zbavit se spurtérů, tedy především Degenkolba. Zkusil to Greg Van Zdeněk Štybar a Lars Boom - dva bývalí cyklokrosaři patřili k velkým postavám 113. ročníku Paříž - Roubaix. Averamaet, za něhož se zavěsil Yves Lampaert a dlouho to vypadalo na úspěšný únik této dvojice. Nebezpečí postřehl Degenkolb a dotáhl se. „Když jsem viděl Johna, jak odjíždí za dvojící vpředu, musel jsem něco udělat. Věděl jsem, že dva kilometry před cílem je na trati stoupání a právě tam jsem přepnul na plný plyn. Už předtím jsem na trati vyplýtval dost sil, ale nedalo se prostě nic jiného dělat. Možná jsem mohl ušetřit nějaké síly, kdybych jel rovnou s Johnem, ale to je jen kdyby,“ litoval zaváhání Zdeněk.

Yves Lampaert.„Když jsem se dotáhl, musel jsem si chvili orazit. V té chvíli byla nejspíš ideální příležitost zbavit se Johna, ale prostě to nešlo. Na velodrom jsme přijeli pohromadě. Lampaert nás perfektně vedl. Zvolil jsem druhou pozici, ale bylo to těžké rozhodování. John byl za mnou a z nás určitě nejrychlejší. Doufal jsem však, že by po tak dlouhých kilometrech mohl být unavený. Ve spurtu však byl velmi silný a nedalo se s tím nic dělat,“ popsal Zdeněk Štybar rozhodující okamžiky 253 km dlouhého Monumentu.

„Na vítězství jsme nedosáhli, ale myslím si, že jsme letos v každém závodě předvedli velmi dobré výkony. Dosáhli jsme několika druhých, Vítězný spurt Johna Degenkolba. třetích a čtvrtých míst, když jsme pro úspěch udělali maximum. Počítají se samozřejmě především vítězství, ale když se ohlédnu zpátky za dosavadním průběhem sezony, myslím si, že si nemůžeme stěžovat. Doufám, že se příští rok vrátím a pokusím se Paříž-Roubaix vyhrát. Nemůžu zapomenout na pomoc celého týmu. Všichni pracovali perfektně a obětovali své vlastní ambice. Hlavně Stijn a Niki. Všem moc děkuju,“ nezapomněl Zdeněk pochválit své kolegy.

-MS-     Foto: Etixx-QuickStep/

Tim de Waele  a Giant-Alpecin Team