Ronde je pro mě vhodnější závod než Paříž-Roubaix,“ upozorňuje Zdeněk Štybar v předvečer 113. ročníku nejprestižnější kostkové klasiky. Přesto patří k největším favoritům. Loni pátý, předloni po kolizi s divákem v závěru závodu šestý. Minulou neděli přesvědčil o své aktuální výkonnosti devátým místem v závodě Okolo Flander. Roli favorita se však Zdeněk Štybar raději vyhýbá. „Na Toma Boonena a Fabiana Cancellaru mi chybí deset kilogramů. S jejich watty se nemůžu měřit,“ tvrdí Zdeněk. Jenže obě velké postavy klasických jednorázových závodů budou zítra na startu u Paříže kvůli zranění chybět. Otevírá se prostor pro jiné – pro početný zástup jezdců, kteří by rádi využili jedinečnou příležitost!

Jen samotná stáj Etixx-QuickStep vysílá do „Pekla severu“ hned několik jezdců schopných dojet na velodrom v Roubaix na první pozici. Server CyclingNews jmenuje tři: Zdeněka Štybara, Nikiho Terpstru a Stijna Vandenbergha. Skutečně jsou jen tři? V sestavě belgické stáje se objeví také Matteo Trentin, Iljo Keisse a Guillaume Van Keirsbulck. Troufá si někdo vyřadit je předem z boje o přední umístění? Sestavy všech týmů čítají po osmi jménech a každá ze špičkových stájí staví do závodu více pověstných „želízek“. V týmu Sky se po boku Bradleyho Wigginse objeví například Geraint Thomas, Ian Stannard, Andy Fenn a Christian Knees.

Paříž-Roubaix po mnoha letech bez Cancellary a Boonena neznamená jen absenci dvou velkých postav závodu. Jejich neúčast klade na Tým Etixx-QuickStep.všechny větší naroky z hlediska taktického myšlení. V minulosti se peloton orientoval podle Cancellary. Hlavní starostí všech, kdo pomýšleli na přední umístění, bylo – nezmeškat nástup „Spartaka“! A za každou cenu mu uviset v háku.  Zítřejší závod zřejmě nabídne mnohem pestřejší taktické hrátky. „Vyplatí se sledovat Wigginse,“ má jasno Zdeněk Štybar. „Z minulosti víme, že dosáhl téměř všeho, na co se soustředil. Všichni víme, že Wiggo se celou zimu připravoval na jeden závod. Pro mě je velkým favoritem, přestože během jara nebyl moc vidět. Myslím si, že ho uvidíme hodně vpředu,“ zdůrazňuje silniční mistr České republiky.

Odborníci řadí mezi favority Paříž – Roubaix kromě Zdeňka Štybara také dalšího bývalého cyklokrosaře Larse Booma, který předvedl skvělou kondici minulý týden při Ronde. Zejména na mokrých kostkách by měli být krosaři zvýhodněni. „Nestarám se moc o to, jaké bude počasí, ale přiznávám, že alespoň jednou bych během své kariéry rád jel Roubaix za deště, abych mohl zúročit svou krosařskou techniku,“ říká Zdeněk. O vynikající výkonnosti přesvědčuje od počátku sezony. Formu měl i minulou neděli, jenže v závodě Okolo Flander ho zradily zuby. Na kostkových „helingenech“ poztrácel zubní náhrady! Doufá, že nově instalované budou pevnější, neboť 27 „pavé“ sektorů po kostkách představuje pro umělé zuby možná ještě větší nebezpečí než „helingeny“. Při Ronde nemohl posledních 70 kilometrů prakticky jíst. Jen pil a polykal tekuté gely. „Udělali mi nový a pevnější zubní můstek. Věřím, že zuby cestou do Roubaix nepoztrácím. S pitím z bidonu problém nebude a vyberu si raději měkčí tyčinky,“ bere Zdeněk Štybar situaci s humorem, byť po čerstvé zkušenosti přiznává: „Není to nic příjemného, když se v závěru dlouhého závodu nemůžete najíst.“

-MS-      Foto: Etixx-QuickStep/Tim de Waele