Zdeněk Štybar si po sedmi domácích titulech v cyklokrosu dojel dnes ve Slavkově pro první na silnici. Na charakterem klasikářské trati odjeli s Peterem Saganem v závěrečném stoupání 192 km dlouhého závodu společného česko-slovenského mistrovství a oběma vynikajícím světovým klasikářům se podařilo uhájit náskok před skupinkou, ze které se zrodili další medailisté. Peter Velits si dojel pro slovenské druhé místo, těsně za ním Petr Vakoč přespurtoval Jana Bártu v souboji o české stříbro. Pátý Leopold König podlehl Jiřímu Polnickému, jenž vybojoval nejlepší umístění ze závodníků startujících za české týmy.

„Jsem supr šťastný za výsledek. Bude krásné vozit mistrovský dres v další sezoně. Závod nebyl lehký, od začátku se jelo hodně rychle, ale jeli Peloton MR.jsme chytře. V posledním kole se neustále nastupovalo – hlavně závodníci NetAppu byli velmi aktivní. Potom jsme s Peterem Saganem vyjeli společně na čele závěrečný kopec. Nemohli jsme však příliš zvolnit, náš náskok nebyl moc velký. Na mokré silnici bylo nebezpečné spurtovat naplno, proto jsme závěrečný finiš trochu zmírnili, ale jsem rád, že jsem ten závod vyhrál celkově,“ pochvaloval si Zdeněk Štybar svůj první mistrovský titul na silnici i vítězství nad Peterem Saganem.

Vakoč se těší na šampionát akademiků

O stříbro úspěšně zaspurtoval Petr Vakoč – Štybarův týmový kolega ze stáje OmegaPharma-QuickStep. „Byl to těžký závod, ale trať s delším i kratším prudkým kopcem mi vyhovovala. V polovině závodu za to vzali kluci z Etixxu, já jsem se potom podle plánu zaměřil na sjíždění závodníků NetAppu. Když odjel Zdeněk se Saganem, zůstal jsem se skupinkou a snažil se kontrolovat případné pokusy o jejich dostižení. Do poměrně dlouhého spurtu o stříbrnou medaili šel první Jirka Polnický. Na kluzkých kostkách jsem raději chvíli počkal. Řekl jsem si, že nemá cenu se tady válet po zemi! Naštěstí jsme všichni zkušení závodníci a spurt jsme zvládli bez pádu. Podařilo se mi Polnického předjet, za sebou jsem tušil Honzu Bártu, ale vůbec jsem ho neviděl,“ řekl za cílem majitel dvou stříbrných medailí z letošního mistrovství České republiky a současně také student 3. ročníku VŠE. „Letos se mi zřejmě nepodaří třetí ročník dokončit – s tréninkovým a závodním programem to není jednoduché skloubit. Studium bych ale rád co nejdříve dotáhl alespoň na bakaláře,“ přeje si favorit nadcházejícího Akademického mistrovství světa v silniční cyklistice. „Využiju možnost startu na tomto šampionátu, který se jede 9. a 10. července v Polsku. Pojedu i časovku a těším se hlavně na závod jednotlivců. Je krátký – 120 km, ale na trati jsou kopce, ty by mi měly vyhovovat,“ tuší Petr Vakoč. Po šampionátu akademiků se přesune do italského Livigna, kde absolvují přípravu na další část sezony závodnící stáje OPQS, kteří nestartují na Tour de France. „Připojím se k týmu, se kterým bych měl společně dva týdny trénovat a pak mě nejspíš čeká závod Okolo Polska,“ přibližuje svůj nejbližší program talentovaný závodník, kterému bude 11. července teprve dvaadvacet roků.

Vysoká úroveň domácího mistrovství

Vítězný dojezd Petera Sagana a Zdeňka Štybara. Společné české a slovenské mistrovství v silniční cyklistice považuje za kvalitou srovnatelné s jarními klasikami Jan Bárta – trojnásobný mistr ČR v časovce a dnes bronzový v závodě jednotlivců. „Na české poměry to byl těžký závod. Nedopadlo to úplně podle našich představ, ale nakonec jsme celkem spokojení,“ hodnotí Jan Bárta svou bronzovou medaili a páté místo týmového parťáka Leopolda Königa. „Závod bývá těžký nejen profilem, ale především konkurencí, která se na trati sejde. Dnes se závodilo hned od startu. Nejprve jela Dukla, potom se snažil Bauknecht. O jejich síle svědčí skutečnost, že Polnický s námi vydržel až do konce,“ říká Bárta, který může srovnávat úroveň domácího šampionátu s prestižnimí klasickými závody v zahraničí. „Úroveň mistrovství je samozřejmě vyšší díky účasti slovenských jezdců a náročnost domácího mistráku se vcelku dá porovnat i s belgickými klasikami. Rozdíl je pochopitelně v počtu závodníků, kteří vydrží na špici až do konce,“ vidí realisticky jezdec stáje NetApp-Endura.

Jan Bártu budeme mít možnost zanedlouho sledovat při Tour de France. „Někteří naši jezdci si už projeli části etap. Především vrchaři. Ale ne všichni chtějí vědět dopředu, co je čeká. Existují závodníci, kteří jdou do etapy raději jen s rámcovou představou, jak trasa vypadá,“ vyvrací Bárta mýtus o nutnosti detailního zmapování trasy závodu. Podobně jako většina dalších cyklistů se také on dozvěděl o problémech s nesrovnalostmi v údajích biologického pasu Romana Kreuzigera teprve včera. Jako jezdec Pro-Continentálního týmu absolvuje stejné testy, jaké podstupují závodníci World Tour stájí. „Chodíme čtyřikrát ročně na krevní testy, z toho dva se musí absolvovat v laboratoři akreditované od UCI. Nedokážu posoudit, nakolik mohou nastat chyby nebo odchylky v měření,“ objasňuje Jan Bárta.

Manfred Strnad:   Foto: OPQS/Jan Brychta

Výsledky mistrovství České a Slovenské republiky v silničním závodě jednotlivců:

Elite ČR: 1. Štybar (Omega Pharma Quick Step) 4:50:35, 2. Vakoč (Omega Pharma Quick Step) +53, 3. Bárta (NetApp Endura) +53, 4. Polnický Na pódiuse sešli medailisté kategorie Elite a U23: Turek - Vakoč - Koudela - Štybar - Bárta - Dvorský. (Bauknecht-Author) +56, 5. König (NetApp Endura) +1:07, 6. Hirt (Etiix) +2:36, 7. Bucháček (Bauknecht-Author) +2:53, 8. Boudný (Česká spořitelna Specialized) +2:53, 9. Hník (Etixx) +2:55, 10. Novák (BMC development team) +2:55.

Elite SR: 1. P. Sagan (Cannondale) 4:50:36, 2. P. Velits (BMC Racing) +50, 3. Mahďar (Dukla Trenčín) +2:45.

U23 ČR: 1. Koudela (Gebrüder Weiss) 4:53:32, 2. Turek (Favorit Brno) +1:10, 3. Dvorský (Bauknecht-Author) +3:51, 4. Fiala (Sparta Praha) +3:51, 5. Chlupáč (Favorit Brno) +3:54, 6. Hampl (Favorit Brno) +3:54, 7. Rugovac (Dukla Praha)  +8:06, 8. Kukrle (Favorit Brno) +8:07, 9. Zahálka (SKC Tufo Prostějov) +8:07, 10. Smola (CK Příbram – Fany Gasgtroservis) +10:47.

U23 SR: 1. Malovec 4:57:26, 2. Taragel +8:28, 3. Baška (všichni Dukla Trenčín) +8:28.