Sedmý ročník etapového závodu Czech Cycling Tour začal pro českého fanouška tím nejlepším způsobem. V úvodní týmové časovce na 20,4 kilometru v Uničově byla v podniku první kategorie kalendáře UCI nejrychlejší favorizovaná formace stáje ProTour Etixx-Quick Step, a protože první projel cílovou páskou Zdeněk Štybar, tak to bude on, kdo ve druhém dějství závodu obleče růžový trikot lídra závodu.

„Že se obleču do trikotu lídra je určitě dobře. Myslel jsem si, že ale pojedeme lépe, zbytečně rychle jsme ztratili dva kluky Wisniowského, Gaviriu a poté i Keisseho. Nakonec jsme to tahali ve třech, ale důležité bylo, že jsme vydrželi. Rádi jsme i za to, protože na mezičase jsme trochu ztráceli. Na trikot lídra trikot se těším, dlouho jsem v něm nejel, naposled před rokem na Enecu a jsem za to rád, že je to doma,“ byl spokojený Zdeněk Štybar.

Belgická stáj, v níž kromě Štybara jede ještě úřadující domácí šampion Petr Vakoč, porazila o devět vteřin německou stáj Bora-Argon Etixx-QuickStep.18, kde byl ústřední postavou sedmičky zase mistr republiky v časovce Jan Bárta a třetí skončil celek CCC Sprandi Polkowice s dvojicí Čechů Janem Hirtem a Josef Černý. Velmi dobře si vedl i český tým Whirlpool Author, který za vítěznou sestavou zaostal o 56 vteřina což stačilo na sedmé místo a reprezentační český tým obsadil 16. místo se ztrátou 1:33, což pro dvojnásobného vítěze tohoto závodu Leopolda Königa je ztráta hodně velká.

Reprezentační tým.„Bylo to hodně těžké, a když je celek nesjetý, tak je to o to těžší. Jeli jsme spolu poprvé, máme mladé kluky a tak jsem nakonec dojel je s vypětím ve čtyřech. Ve druhé polovině jsme to tahali již jen se Sisrem, trochu pomohl Kukrle a dobře jel i Hník. Technicky jsme si vedli dobře, ale výkonnostně to již tak dobré nebylo,“ říkal pátý muž letošního Giro d´Italia König. Ztráta je velká a budeme muset zvážit strategii, než bojovat o páté místo, tak bude asi lepší chtít vyhrát etapu,“ říkal po etapě Leopold König.

Průběžně se na čele výsledkové listiny objevily ATW Greenway, potom Whirlpool.polská stáj Activejet, následně Itera Katuša. Velmi dobrý čas dosáhl Whirlpool Author, navíc přijel v kompletním složení. „Nechtěl jsem to klukům zkazit, ale myslím, že se mi jelo dost dobře. Podařilo se nám udržet tempo i když v závěru jsme se na špici střídali pouze čtyři. Ztráta není nijak hrozivá, takže jsme spokojeni,“ řekl za všechny jezdce stáje nejzkušenější ze sestavy Whirlpool Author Tomáš Bucháček.

Bora.Spokojený byl i Jan Bárta. „Rozhodně zde nemáme nejsilnější tým. Ale jsme dobře sjeti a to je pro časovku velmi důležité. Trať jsme si projeli dvakrát a i to nám pomohlo. Jezdil jsem delší špice, a chvílemi jsem musel zrychlit tempo. A jaká jsou naše ambice? To jsme ještě neřešili. Myslím ale, že je dobře, že jsme přijeli v sedmi do cíle pohromadě, tak dva kluci by mohli jet na celkové umístění,“ řekl Jan Bárta.

Výsledky: 1. etapa – časovka družstev na 20,4 km): 1. Etixx – Quick Step (Gaviria, Keisse, Štybar, Vakoč, Wisniowski, Serry, Contreras) 23:38, 2. Bora – Argon 18 (Bárta, Pfingsten, Schorn, Thwaites, Mühlberger Schillinger, Bauhaus) +10, 3. CCC Sprandi Polkowice (Brozyna, Hirt, Smyd, Schumacher, Michajlov, Matysiak, Černý) +22, 4. RusVelo +45, 5. Itera Katuša +52, 6. ActiveJet Team +55, 7. Whirlpool Author (Polnický, Hošek, Hunal, Bucháček, Camrda, Cieslik, Kaňkovský) +56, …16. ČR (Paďour, Koudela, Sisr, Hampl, Kukrle, Hník, König) +1:33.

Text: CCT     Foto: Jan Brychta / Czech Cycling Tour

Brožura závodu s etapami: http://www.ttvsportgroup.cz/zavody/czech-cycling-tour/brozura-book/

Kompletní výsledky: http://www.ttvsportgroup.cz/zavody/czech-cycling-tour/vysledky-1/

Facebookové stránky závodu: https://www.facebook.com/CzechCyclingTour