Zdeněk Štybar zvítězil jako první rodilý Čech v etapě Tour de France, když zopakoval svůj „kousek“ z jarní semi-klasiky Strade Bianche. Tehdy také  zaútočil v pravý čas v závěrečném kopci a na krátkou cílovou rovinku se vyhoupl s takovým náskokem, že už nikdo neměl šanci ho dostihnout. Šestá etapa z Abbeville do Le Havru (191,5 km) opět přinesla několik těžko uvěřitelných pádů. Ten poslední zavinil muž ve žlutém – Tony Martin, když v cílovém  stoupání  nesmyslně vybočil do pravé strany a zkosil celou řadu závodníků včetně Vincenza Nibaliho.

„Každý závodník na Tour de France touží vyhrát etapu. Byl to můj velký sen. Myslel jsem, že bych mohl mít dobrou šanci v etapě s úseky po kostkách, ale teď jsem šťastný, že se mi povedlo vyhrát dnes,“ řekl Zdeněk Štybar za cílem. Krátce po dojetí mu přišel pogratulovat Tony Martin se zlomenou levou klíční kostí. Hezké gesto, když si uvědomíme, jak takové zranění bolí. Způsobil si ho ovšem sám. Do cíle zbývalo dvanáct stovek metrů a Martin z přímého směru náhle vybočil, či spíše se skácel, na pravou stranu. Strmost kopce mohla být je stěží důvodem. Sedm procent by pro jezdce kategorie „World Tour“ neměla být limitující hodnota. Martin způsobil řetězovou reakci, jako třetí v pořadí šel k zemi Vincenzo Nibali.

Pád zastavil také například Naira Quintanu, Tajaye van Garderena a Chrise Frooma. Lídr týmu Sky sice neupadl, ale musel zastavit a Zdeněk Štybar.vycvaknout nohu z pedálu. To se mu vůbec nelíbilo a z cíle pak rovnou zamířil k autobusu stáje Astana, kde strávil dvě minuty vysvětlováním incidentu ze závěru etapy. Froome jedoucí vedle Nibaliho byl přesvědčený, že hromadný pád a svou nucenou zastávku zavilil právě Nibali. Teprve později ho Dave Brailsford po prostudování videozáznamu uklidnil s tím, že Nibali je v tom nevinně. Loňský vítěz si ovšem myslel pravý opak a za strůjce nepříjemné situace považoval právě Frooma. „V té chvíli jsem na něho byl opravdu velmi naštvaný. Myslel jsem si, že to byl on, kdo mě srazil k zemi. Na videu jsem pak viděl, že vlnu zleva doprava padajících závodníků odstartoval Tony Martin. V autobusu jsme si to s Chrisem vyříkali a navzájem se omluvili za nedorozumění,“ vysvětlil lídr týmu Astana.

Tony Martin je po Fabianu Cancellarovi druhým nositelem žlutého trikotu, kterého zranění zapříčiněné nesmyslným pádem poslalo do nemocnice místo na trať příští etapy. To je samo o sobě kuriózní skutečnost. Cancellara v tom byl ovšem nevinně. Co však ovlivnilo tak zkušeného závodníka,  jakým je Tony Martin udělat chybu, za kterou by se musel stydět každý dorostenec, je záhada. Stejně jako pád Damina Carusa z poslední fáze dnešní etapy, kdy „to napral“ čelně do plastového patníku, byť ho musel vidět. Nebo neviděl? Případně viděl, ale nevnímal!? A proč nevnímal? Padá se každý den a jen ztěží obstojí vysvětlení, že „Tour je prostě extrémně vyhecovaná“. Zdá se, jakoby závodníci, kteří způsobují pády, jeli se zavázanýma očima. Jenže oči zavázané nemají, ale jejich koncentrace a rychlost reakcí je zjevně utlumená. Čím? Salto Cancellary způsobil závodník, který si „přeložil“ ve chvíli, kdy nebyl v tísni a měl kolem sebe dostatek místa. Podobné pády byly k vidění také loni, ale zjevně jich přibývá.

Po odstoupení Martina se do žlutého převléká Froome, který má náskok 36 vteřin na Contadora, 1:38 na Nibaliho a 1:54 na Quintanu. Zdeněk Štybar je průběžně devátý se ztrátou 52 vteřin, Roman Kreuziger na 15. místě ztrácí 1:51.

-MS-   Foto: Tim de Waele/Etixx-QuickStep