Sven Nys je bezkonkurenčně nejstarší závodník světové špičky cyklokrosu. V osmatřiceti letech se zítra pokusí vybojovat třetí titul mistra světa mezi elitou. První duhový dres získal v roce 2005 na šampionátu v Sankt Wendelu. V následujících letech vyhrával Světové poháry jeden za druhým a už v průběhu kariéry se proměnil v legendu. Žádný jiný cyklokrosař nedokázal vyhrát tolik závodů jako on. Jenže při světových šampionátech pravidelně odcházel poražen, jestliže stříbrné a bronzové medaile lze klasifikovat jako porážku. V případech jiných závodníků jistě nikoli, ale Nys býval největším favoritem řady šampionátů a jeho vítězství se často dopředu považovala za hotovou věc. Postupem času si však sportovní veřenost zvykla, že největší favorit mistrovství si opět odveze „jen“ stříbro nebo bronz. V roce 2013 v americkém Louisville Nys konečně prolomil pověst muže jediného titulu. Loni ho sice v nezapomenutelném souboji o zlato porazil Zdeněk Štybar, ale přesto by se mnohlo zdát že na prahu čtyřicítky má belgický cyklista „odpracováno“ a s klidem může odejít z vrcholné scény. Jenže letos se to nestane. Nejspíš až po sezoně 2016. Už několikrát odchod „do důchodu“ odložil. Sven Nys přiznává: „Nedokážu odejít!“

„Mentálně nejsem připravený skončit,“ říká belgická legenda, jejiž největší soupeři Mathieu van der Poel a Wout van Aert jsou jen o trochu Sven Nys.starší než jeho vlastní syn. „Chci si dokázat, že ty mladíky ještě v příští sezoně dokážu porážet,“ připomíná Nys svou neutuchající motivaci. „Každý závodník se během kariéry dostane do bodu, kdy se fyzicky necítí tak dobře jako dřív. Má tohle být důvod ke konci? Nemyslím si to!“ upozorňuje dvojnásobný světový šampion.

Do sezony 2014/15 vlétl s velkou vervou. Chtěl dokázat, že rozchod s manželkou Isabelou po dvanácti letech společného života na něm nezanechá negativní stopu ve sféře sportovní výkonnosti. V listopadu ovšem přišel útlum. „V nástupu do sezony jsem byl skutečně silný, možná až moc. Po období osobních problémů jsem chtěl být hodně dobrý v závodech. Trénoval jsem strašně moc a přišla únava,“ přiznává Nys, kterého najednou fanoušci registrovali ve výsledkových listinách na třináctém a dokonce na šestnáctém místě. „Lidé byli zvyklí, že jsem vyhrával každý víkend. V sezoně obvykle kolem patnácti závodů. Letos jsem vyhrál jen čtyřikrát. To je nejméně za celou mojí kariéru, ale nejdůležitější závod je mistrovství světa,“ upozorňuje Nys.

V průběhu prosince se dával postupně dohromady a počátkem ledna na domácím šampionátu dojel čtvrtý za Klasem Vantornoutem, Tomem Meeusenem a Woutem van Aertem. K titulu mu chybělo 22 vteřin. V závodě SP v Hoogerheide se už představil ve formě připomínající své lepší časy. Ať dopadne jeho táborský souboj s mladou cyklokrosovou generací jakkoli, v žádném případě nehodlá Nys končit. „Mým přáním je uzavřít kariéru na nejvyšší úrovni. Chci skončit s pocitem, že jsem dělal maximum do posledního dne své závodní dráhy. Duševně jsem připravený na další tvrdý trénink. Ten začne okamžitě po skončení této sezony! Chci tvrdě pracovat a znovu v závodech zažít dobrý pocit. Mé ambice směrem k poslední sezoně jsou vysoké,“ zakončuje Sven Nys svou úvahu na téma motivace v závěru kariéry.

-MS-     Foto: Patrick Verhoest