Tým Sky vyhrál závěrečnou etapu Dauphiné Libéré s cílem v Courchevelu, přesto se nejvíce radovali Američané z Garminu. Mikel Nieve sice získal prvenství dne, ale pětiminutová ztráta poslala jeho týmového lídra Chrise Froome z průběžně druhého místa až na dvanáctou – o jednu pozici za Leopoldem Königem! Kolaps Frooma nebyl nic platný Contadorovi, který se nechal překvapit Talanskym, který využil svou účast v rozhodujícím úniku etapy. Čtvrté místo na cílové čáře mu zajistilo celkové vítězstí o 27 vteřin před Contadorem.

Po průjezdu cílem počítal Andrew Talansky vteřiny a když zjistil, že jich má proti Contadorovi  k dobru dostatek, rozplakal se radostí. „Celý život vládáte do nějaké činnosti – tvrdě trénujete, přinášíte oběti a pak přijde najednou okamžik, kdy to celé dává smysl,“ filosoficky zhodnotil pětadvacetiletý Talansky svou cestu za dosud největším úspěchem kariéry. „Stačí jeden takový krásný okamžik, abyste zapomněli na všechnu bolest přípravy i odříkání,“ pokračoval Američan.

Talansky vstupoval do etapy na třetím průběžném místě se ztrátou  39 vteřin na Contadora a 31 vteřin na Frooma. Početný únik, do kterého se Talansky šikovně zabudoval, získal náskok až 3:20 minuty. Jezdci stájí Tinkoff-Saxo i Sky rozjeli ostré tempo, ale přišel prudký líják a ve sjezdu začal ztrácet Froome. Zaútočil naopak Contador. Všechno mu hrálo do karet – když do cíle zbývalo 33 km stáhl ztrátu na Talanského na minutu a v souboji s Američanem měl k dipozici dvě horské prémie 1. kategorie včetně závěrečného stoupání do Courchevelu. Přesto to nedokázal! „Daupiné nepovažuji za porážku. To, co tady náš tým dokázal, nás povzbuzuje před Tour de France. Talansky je velmi dobrý závodník a má k dispozici velmi silné kolegy,“ konstatoval Contador. „Naneštěstí musel Alberto sjídět ztrátu sám a předvedl při tom skvělý výkon. Pozitivní na tomto závodě je, že jsme si ověřili formu,“ vyhodnotil druhé místo Alberto Contadora sportovní ředitel jeho týmu Philippe Mauduit.

Překvapivé prvenství Talanského vyústilo ve spekulace o dalším favoritovi Tour. „Nejsem favorit, to bude úplně jiný závod. Doufám však v dobrý výkon,“ řekl do žlutého dresu převlečený Andrew Talansky.

Závěrečná (8.) etapa: Megéve – Courchevel 130,5 km): 1. Mikel Nieve (Špa/Team Sky) 3:20:29, 2. Romain Bardet (Fra/AG2R) +3, 3. Adam Yates (GB/Orica) +5, 4. Andrew Talansky (US/Garmin) +9, 5. Jurgen van den Broeck (Bel/Lotto), 6. Tejay van Garderen (US/BMC Racing) +15, 7. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +32, 8. John Gadret (Fra/Movistar) +36, 9. Daniel Navarro (Špa/Cofidis) +41, 10. Alberto Contador (Špa/Tinkoff – Saxo) +1:15, 11. Jakob Fuglsang (DánAstana) +1:15, … 14. Vincenzo Nibali (It/Astana) +1:44, 15. Leopold König (Cze/Netapp-Endura) +1:51, 16. Thomas  Voeckler (Fra/Eurpcar) +2:10, 20. Chris Froome (Brit/Sky) +5:05.

Konečné pořadí: 1. Andrew Talansky (US/ Garmin) 31:08:08, 2. Alberto Contador (Špa/Tinkoff – Saxo) +27, 3. Jurgen van den Broeck (Bel/Lotto) +35, 4. Wilco Kelderman (Ned/Belkin) +43, 5. Romain Bardet (Fra/AG2R) +1:20, 6. Adam Yates (GB/Orica) +2:05, 7. Vincenzo Nibali (Ita/Astana) +2:12, 8. Mikel Nieve (Spa/Team Sky) +2:59, 9. Daniel Navarro (Spa/Cofidis) +3:04, 10. Jakob Fuglsang (Den /Astana) +3:17, 11. Leopld König (Cze/Netapp-Endura) +4:03, 12. Chris Froome (GB/Team Sky) + 4:25, 13. Tejay Van Garderen (US/BMC) +5:11.

-Red-  Foto: BBC Sport