Vlámské klasiky se naplno rozjíždějí. Dwars door Vlaanderen založený v roce 1945 oficiálně odstartoval jednorázové závody s obávanými sekcemi na historických kostkách. Středeční dvoustovce se startem v Roselare a cílem ve Waregem dominoval impozantním únikem Niki Terpstra z týmu Omega Pharma-QuickStep a zopakoval své prvenství z roku 2012. Obhájce loňského vítězství Oscar Gatto dojel v početné skupině na osmém místě, když spurt ovládl Tyler Farrar. Dwars door Vlaanderen patří k přípravným závodům před vrcholem v podobě Ronde van Vlaanderen – 6. dubna. Na trati „Dwars“ přejížděl peloton 11 kopců včetně Paterbergu a známé dvojice Oude Kwaremont – Nieuwe Kwaremont. Již v pátek je na programu E3 Harelbeke, kde loni zahájil vítěznou sérii na belgických silnicích Fabian Cancellara.

Niki Terpstra zaútočil na Paterbergu třicet kilometrů před cílem. Jeho počínání vyprovokovalo silnou skupinku ve složení Stijn Devolder Niki Terpstra.(Trek Factory), Alejandro Valverde (Movistar), Niki Sorensen (Tinkoff-Saxo) a Gerd Steegmans (Omega Pharma-QuickStep). Stíhající čtveřice se Terpsrtrovi přiblížila na patnáct vteřin, ale víc „Létající Holanďan“ nepřipustil. Kilometr a půl před cílem peloton Valverdeho a spol. pohltil, zatímco Terpstra držel nadějných třicet vteřin náskoku a podstatnou část z něho uhájil až do cíle. 

„Do závodu jsem šel velmi motivovaný. Hodně jsem na vlámských silnicích s těmi krátkými prudkými kopci, pavé a samozřejmě nezbytným větrem trénoval. Je skvělé, když se příprava promění v úspěch. Útok na Peterbergu jsem neplánoval. Zrychlil jsem a najednou jsem jel sám. Věděl jsem, že mám za sebou tým, který se zachová takticky a bude bránit můj náskok. V hlavě jsem se přeladil do časovkářského módu a šel na to. Celou dobu foukal protivítr! Kilometr před cílem jsem za sebou nikoho neviděl, ale pořád jsem si nebyl jistý, jestli mi náskok vydrží. Jsem rád, že jsem mohl završit úsilí celého týmu a pochopitelně mám před dalšími závody radost ze své kondice. Šli jsme do závodu se strategií – pohybovat se na všech kopcích na čele a udělat závod skutečně těžký. Před dalšími klasikami si celý tým věří a těšíme se na ně,“ prohlásil Niki Terpstra ve vítězné eufori v cílovém Waregem.

Tom Boonen.Do sestavy týmu OPQS se vrátil Tom Boonen. „Byl to velmi těžký závod a pro mě osobně první od minulého týdne. S partnerkou jsme prožili těžké dny. Musím být s výsledkem spokojený. Čekal jsem to horší. Kondice tak rychle neodejde, ale emočně jsem byl v poslední době na dně. Proto jsem uvítal možnost zase závodit, potkat se s týmem a dalšími lidmi a zažít skvělou atmosféru na startu v Roselare,“ svěřil se Tom Boonen, jehož partnerka prožila v minulém týdnu těžký lékařský zákrok. (Tým si nepřál uvádět podrobnosti.)

Tom Boonem se postaví na další start už v pátek a na trati E3 Harelbeke (212,2 km) přejede společně s dalšími 17 stoupání. Mimo jiných opět Oude Kwaremont, Paterberg a třináct kilometrů před cílem příjde Tiegemberg s potenciálem rozhodnout závod, který Boonen už pětkrát vyhrál – v letech 2004, 2005, 2006, 2007 a 2012. Společně s ním se v dresu OPQS představí také dnešní vítěz Niki Terpstra, Zdeněk Štybar a Martin Velits. Loňské prvenství obhajuje Fabian Cancellara, který se jím odrazil k triumfům na Ronde van Vlaanderen a Paris-Roubaix.

Dwars door Vlaanderen start.Výsledky Dwars door Vlaanderen (200,8 km): 1. Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 4:31:43, 2. Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp +17, 3. Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team, 4. Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty – Groupe Gobert, 5. Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling, 6. Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol, 7. Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise, 8. Oscar Gatto (Ita) Cannondale, 9. Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge, 10. Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale, 11. Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team, 12. Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team, 13. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha, 14. Tom Boonen (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, 15. Ian Stannard (GBr) Team Sky všichni +17.

-MS-    Foto: OPQS/Tim de Waele a Patrick Verhoest