Do pátého pokusu o světový rekord v hodinovce podle „nových“ pravidel vyrazil dnes Thomas Dekker v mexickém Aguascalientes v nadmořské výšce 1800 m. Neuspěl jen těsně, byť chaotické informace o mezičasech v přímém televizním přenosu avizovaly po většinu jeho jízdy hodnotu jen těsně nad Voigtovým výkonem 51 115 m z loňského září. Dekker zvolil 250metrový krytý ovál dráhy z finské borovice, který před časem projektoval český stavitel Petr Junek. Dráha v Aquascalientes je považovaná za jednu z nejrychlejších na světě a podle některých expertů je vůbec nejrychlejší. Dekker vyjel do šedesátiminutové bitvy s bolestí na stroji Kuga nizozemského výrobce a zvolil mimořádně těžký převod 58 x 14. K překonání stávajícího rekordu Rohana Dennise mu chybělo 271 metrů. Nizozemský silničář bez velkých dráhových zkušeností se povětšinou neúspěšně „pral“ s ideální linií jízdy mezi černou a červenou čárou a technické chyby ho možná stály nový rekord.
Třicetiletý Thomas Dekker je momentálně bez profesionální smlouvy – po sloučení Garminu s Cannodalem na něho nezbylo místo. Zviditelnění v hodinovce dal přednost před angažmá v jednom z „třetidivizních“ italských celků. Předvedl velmi dobrý výkon – mnohem lepší než pořadatelé. Televizní přenos byl jen slabým odvarem těch, které snímaly výkony Voigta a Brändleho v loňském roce. Žádná velká show pro diváky, ale sportovní výkon na špičkové úrovni! Dekker se na hodinovku připravoval od listopadu doma v Nizozemsku. Poslední dva týdny pak přímo na dráze v Mexiku. „K ideální stoprocentní aklimatizaci je zapotřebí pět týdnů. Po dvou jsem na devětadevadesáti procentech,“ zhodnotil Dekker průběh aklimatizace v nadmořském výšce 1800 m krátce před pokusem. V hale údajně naměřili teplotu 31 stupňů Celsia, přičemž Brändle jel na podzim ve švýcarském Aigle ve 26 stupních a po jízdě si stěžoval na přílišné horko.
Dekker vyrazil podle plánu pomaleji, později zrychlil, poté zase zpomaloval, ale závěr měl mimořádně dynamický. Pokud se ovšem dá věřit informacím, které se pořadatelům příliš nedařilo prezentovat. Podle nich držel Dekker na metě 45 minut tempo odpovídající cílové hodnotě 51 461 m. Není divu, že se nechali zmást i zkušení experti u televizního mikrofonu a po většinu přenosu se Dekkerův výkon jevil skoro jako propadák. Potom však přišel cílový výstřel a s ním na obrazovce vyskočily číslice 52 250 – po přepočtu 52 221 m. Mimochodem – tak velký rozdíl v dopočítání konečného výsledku ještě hodinovka nezažila. V případě Jense Voigta šlo o korekci pěti metrů – a v jeho prospěch. Z 51 110 na 51 115 m. Není vyloučeno, že další „mexické“ korekce ještě přijdou…
-MS- Foto: Koga