Ruský vlastník týmu Tinkoff-Saxo nedávno nabídl Contadorovi, Froomovi, Nibalimu a Quintanovi milion euro, o které by se podělili, pokud by v příští sezoně absolvovali všechny tři Grand Tours. Oleg Tiňkov vnímá svou iniciativu jako službu cyklistice a chápe, že smysl dostane jen  účastí všech čtyř největších hvězd současné silniční cyklistiky. Vincenzo Nibali se však už nechal slyšet, že závodníci „velké čtyřky“ jeho peníze nepotřebují a že on rozhodně tento – podle něho nelidský – trojboj absolvovat nehodlá. Zdálo se, že tím je věc odbytá. Jenže Oleg Tiňkov se navzdory negativní Nibaliho reakci svého nápadu nevzdává.

„Tinkoff-Saxo je přesvědčený, že účast největších hvězd ve všech Grand Tours pomůže cyklistice. Všechny týmy mají dostatek času si Nibali a Contador na letošní Tour.přípravu naplánovat tak, aby v sezoně 2015 náročný program zvládli,“ praví se v dnešním prohlášení týmu ruského majitele. Nápad se prý zrodil v hlavě výkonného ředitele týmu Stefano Feltrina již před několika měsíci. Podle Tiňkova může jeho realizace zcela zásadně pozvednout cyklistiku především zvýšeným zájmem médií o tento sport. „Nejde o vtip nebo naši vlastní propagaci. Jde nám o cyklistiku jako celek. Všechny hvězdy na všech Grand Tours – to se přece může stát největším sportovním příběhem roku 2015,“ upozorňuje Feltrin. Přestože Vincenzo Nibali plán rezolutně pohřbil, Feltrin vidí naději ve vyjádřeních představitelů Movistaru i Sky. Eusebio Unzué z Movistaru označil inciativu za dobrou a Dave Brailsford za významnou. Zatím ovšem nejsou známa stanoviska Naira Quintany a Chrise Frooma. Dobrou příležitost záležitost znovu otevřít vidí Feltrin v příštím týdnu, kdy v Paříži proběhne slavnostní prezentace 102. ročníku Tour de France se startem v nizozemském Utrechtu.

Contador a Rijs.Trasy a profily Tour i Vuelty ještě nebyly oficiálně představeny, ale pro Feltrinův nápad hovoří přijatelně náročná trať příštího Gira. „Není lehká, ale ani ne krutá. V jejím průběhu dojde jen výjimečně k přejezdům, etapy jsou poměrně krátké a závěrečný týden je mírný,“ vypočítává výhody Tiňkov. „Jsme si vědomi, že kombinace tří Grand Tours bude mimořádně fyzicky náročná a v minulosti tuto kombinaci absolvovalo jen několik závodníků, ale již nyní avizuje nejen Alberto Contador, ale také Vincenzo Nibali, že hodlají startovat na Giru i Tour. To je odvážný i nadějný postoj,“ upozorňuje Feltrin, který hodlá závodníky dál přesvědčovat a staví zejména na těch, kteří se zatím „dobrovolně“ rozhodli absolvovat dvě Grand Tours. „Po prezentaci Tour de France se můžeme sejít a nad mapou závodu si popovídat o našich stanoviscích,“ nastiňuje Feltrin svůj taktický záměr. Se 30ti jezdci na soupisce prý nemůže být problém sestavit program týmu tak, aby pokryl všechny tradičně plánované závody. Důkladné dopingové kontroly jsou podle výkonného ředitele týmu Tinkoff-Saxo zárukou, že celá akce proběhně v duchu fair play. V budoucnu by se podle Feltrina měly závody Grand Tours zkrátit ze současných přibližně 3500 km na „jen“ 3000 km, což by mělo závodníky navnadit k většímu nadšení pro jeho plány. „Jestliže chceme, aby náš sport prosperoval a rostl, nemůžeme zůstat konzervativní,“ je přesvědčený Feltrin.

Podle Bjärna Rijse není pro světovou špičku problém absolvovat všechny tři Grand Tours. „Něco jiného je však v každém z těch závodů usilovat o pódium nebo dokonce o vítězství,“ upozorňuje Rijs. „O něco takového se může pokusit velmi omezený počet závodníků a dnes nemůžeme vědět, kteří to jsou. V tom spočívá kouzlo celé výzvy,“ uzavírá manažer stáje Tinkoff-Saxo.

-Red-    Foto:Tinkoff Sport