Trojnásobný mistr světa v individuální časovce Tony Martin se v příštím roce pokusí vytvořit nový světový rekord v hodinovce. Prohlásil to v rámci rozhovoru pro web Radsport-News. Devětadvacetiletý rodák z německého Cottbusu však zatím neoznámil ani přibližné datum své jízdy. Detaily prodiskutuje se svým týmem v průběhu prosince. Není tedy jisté, s jakým výkonem se bude poměřovat. Se současným rekordem Matthiase Brändleho hodnoty 51 852 m? Nebo s (podstatně) vyššími čísly, na která by se rádi dostali i jiní časovkáři – především Bradley Wiggins? V každém případě je hodinovka zřejmě jedinou příležitostí, jak může Martin vrátit Wigginsovi porážku z letošního světového šampionátu v Ponfferadě, kterou s Britem prohrál o 26 vteřin. Wiggins totiž avizoval, že mistrovství světa na silnici už nikdy nepojede. Hodinovku absolvuje nejdříve v červenci – ale spíš až v srpnu.

„Nemám velké zkušenosti s dráhou. V tom má Wiggins velkou výhodu. Vím, že se na hodinovku budu muset dlouho speciálně připravovat,“ Tony Martin. uvědomuje si Martin, který má navíc rozsáhlejší týmové povinnosti na silnici než jeho rival. Wiggins se v dubnu pokusí vyhrát Paříž-Roubaix a potom se může s klidem „zavřít“ na dráhu. Takový přístup však bude zřejmě nutný i v případě Martina – pokud chce jeho tým i výrobce kol Specialized získat rekord, nic jiného ani nezbude. „Je možné, že se mi podaří uspět až po vícero pokusech,“ dokonce říká Tony Martin vědomý si nutnosti velkých změn ve své přípravě. Na druhou stranu – dráhový trénink ještě nikomu z dlouhodobého hlediska neuškodil….

„Zklamání z mistrovství světa se brzy přetavilo v bojovnou náladu a touhu znovu získat duhový dres,“ říká Tony Martin o plánech na sezonu 2015. „Na šampionátu jsem byl unavený. Měl jsem mít odvahu něco vypustit,“ říká majitel stříbrné medaile z časovky ve španělské Ponfferadě. „Udělal jsem několik chyb a je lépe je udělat teď než před olympiádou,“ přemítá Tony Martin, který na minulých olympijských hrách prohrál v časovce právě s Wigginsem. Jenže ten mu na silnici už zřejmě nikdy šanci na odvetu neposkytne. Jediné měření jejich sil nejspíš nastane prostřednictvím jízdy na 60 minut na velodromu. I proto se z hodinovky stává jedná z vůbec nejatraktivnějších cyklistických disciplín a událostí roku 2015.

-MS-    Foto: OPQS/Tim de Waele