Doufejme, že se není třeba obávat zásadního rozkolu mezi ASO – pořadatelem Tour de France a UCI, nicméně zařazení týmové časovky do druhého týdne závodu odporuje pravidlům. Podle nich se má časovka družstev konat v první třetině závodu. V případě Tour to znamená v rozmezí první a sedmé etapy. Jenže pořadatelé zařadili týmovou časovku na 28 km (Vannes – Plumelec) jako devátou etapu v pořadí od úvodního „prologu“ – individuální časovky na 13,7 km v nizozemském Utrechtu. Nebezpečí „pozdní“ časovky družstev spočívá v tom, že týmy nemusí mít v té době k dispozici dostatečný počet závodníků, což se může negativně podepsat na pořadí jednotlivců. Takto pojatý program představuje na druhou stranu zajímavý prvek, který může závod zdramatizovat a pro diváky zpestřit – argumentují pořadatelé.

Grand Depart se odehraje 4. července v Utrechtu a 102. ročník Tour de France skončí po 3350 kilometrech 26. července v Paříži. V úvodní Tour de France 2015. polovině dostanou příležitost klasikáři a sprinteři. Pak se ke slovu dostanou vrchaři – nejprve v Pyrenejích a posléze v Alpách. Vrchol závodu představují výjezdy na La Tussuire v 19. etapě a  závěrečné horské finále na Alpe d´Huez, kde končí 20. etapa. Jenže délky rozhodujících etap 138 km a 110 km mohou budit rozpaky stejně jako pouhých 42 km  věnovaných časovkám. Tuto skutečnost si pochvalují Jean-Christophe Peraud i Thibaut Pinot – tedy oba francouzští závodníci, kteří letos vyšplhali na pódium při závěrečném ceremoniálu v Paříži. Při pohledu na mapu závodu vyjádřili značné uspokojení.

V této souvislosti stojí za připomenutí, že poslední francouzské vítězství na Tour zaznamenal Bernard Hinault. V červenci příštího roku tomu bude právě 30 let – smutné výročí pro pořadatelskou zemi. V souvislosti s trasou 102. ročníku zaznívá z britského prostředí výzva Chrisi Froomovi, aby Tour příští rok bojkotoval a soustředil se na vyváženější trasu italského Gira! Loňský vítěz se slavnostní akce nezúčastnil podobně jako Alberto Contador a Nairo Quintana. Z „velké čtyřky“ současné silniční cyklistiky byl přítomný pouze Vincenzo Nibali.

Col du Glanson. Další jubileum je pro domácí o mnoho veselejší – v červenci 2015 uplyne 40 let od chvíle, kdy peloton Tour poprvé spurtoval o vítězství v závěrečné etapě na Champs Élysées. Oslaví se to průjezdem okolo všech dominant metropole nad Seinou. Poslední etapa ze Sévres do Paříže je dlouhá pouhých 107 km. Mark Cavendish se pokusí (bude-li ještě v závodě) o své páté prvenství na Champs Elysées, Marcel Kittel případně o třetí. Krátké etapy, kterých je více, nazvají fanoušci v diskusi „juniorskými“ a nedůstojnými velkého závodu. Christian Prudhomme však při slavnostní prezentaci ujistil, že třeba necelých sto kilometrů, které budou mít cyklisté před sebou, než začnou stoupat na Alpe d´Huez ve 20. etapě může přinést hodně zajímavou cyklistiku. Také pouhých 138 kilometrů ze Saint-Jean-de-Maurienne na La Tousuirre se může zdát v závodě kategorie Grand Tour málo, jenže před finálovým kopcem se bude stoupat ještě na Col du Glandon s přejezdem na Croix de Fer. A rozhodně nejde o ledasjaký „kopeček“ i když Gladon nebývá označen tou nejvyšší vrchařskou kategorií. V každém případě se z jedné strany vyjíždí silničkou 19 km dlouhou a z druhé je to ještě o dva kilometry delší. Odtud je to ještě dalších 2,5 km na Croix de Fer – celkový výjezd už spadá do kategorie HC…

Je zřejmé, že i těch „pouhých“ 138 kilometrů bude pořádně výživných! Už letos pořadatelé s trasou Tour experimentovali a ukázalo se, že úseky ve Vogézách závodu prospěly. Na Tour se vrací bonusy za první třiGlandon patník. místa v etapě: 10-6-4 vteřiny, což také může zdramatizovat boj o celkové pořadí.

 

 

Manfred Strnad   Foto: Tour de France, autor