V páté etapě Tour de France se Ivan Basso stal obětí jednoho z četných pádů a nejspíš může této události děkovat! Bolesti po naražení levého varlete nepřestávaly, Basso absolvoval rentgenové vyšetření a to odhalilo počáteční stadium rakoviny. Na informaci už stačil reagovat Bassův někdejší soupeř Lance Armstrong, který jak známo překonal stejnou nemoc, ale v pokročilém stadiu s metastázami. Nebýt pádu, nejspíš by se nemoc u Bassa projevila později a s menší nadějí na úspěšnou léčbu…

„Každý jistě chápe, že není čas rozebírat naše šance v Tour de France,“ pronesl dnes ráno Steven de Jongh – hlavní sportovní ředitel stájeIvan Basso a Chris Froome. Tinkoff-Saxo. „Šance Alberta v příštích horských etapách jsou teď pro nás irelevantní. Celý tým především podporuje Ivana a věří, že se s ním setká v Paříži a společně si přitom sáhneme na žlutý trikot,“ pokračoval de Jongh.  

„Tahle zpráva je pro nás rána, nikdy bychom si nedovedli představit, že se něco takového může stát,“ přidal se lídr týmu Alberto Contador. „Ivanovo zdraví je teď absolutní priorita. On teď absolvuje všechny potřebné testy, ze kterých vzejde nejúčinější možná léčba. Chci zdůraznit, že celý tým se teď bude snažit vybojovat žlutý dres, abychom ho mohli všichni společně i s Ivanem v Paříži oslavit. Z posledních sto osmdesáti dnů jsem s Ivanem strávil plných sto dvacet a mohu potvrdit, jak velký je šampion,“ řekl Alberto Contador. 

Sedmatřicetiletý Ivan Basso je vítězem Giro d´Italia z let 2006 a 2010. V Tour de France poprvé startoval v roce 2002 a závod dokončil na 11. místě. O rok později dojel sedmý a v letech 2004 a 2005 se v pařížském cíli radoval ze třetího a druhého místa. Poté ho jako člena stáje CSC dostihla „Operace Puerto“. Basso se v roce 2007 přiznal k dopingu a dostal dvouletý trest.

-MS-    Foto: Tinkoff Sport