S námi se trénuje vlídně,“ řekl na dnešní tiskové konferenci Michal Stark, který společně s bikerkou Jitkou Škarnitzlovou představili plány na sezonu 2015 ve známé cyklistické restauraci Kolonial. „Vlídný přístup k tréninku ovšem neznamená loudání,“ upozornil paralympijský mistr světa, který pětkrát týdně (!) organizuje společné jízdy známé pod zkratkou GKV – Giant Křivoklátské výjížďky. Slovo výjížďka je však poněkud matoucí. „Pěkně ostré tempo přivážejí například Dukláci, kteří se často k našim jízdám přidávají. Vlídnost spočívá v tom, že na kopci se čeká, abychom všichni nakonec dojeli společně do cíle,“ vysvětlil Michal Stark.

Vlídnost tréninků GKV je také v tom, že z místa startu v Hostivici se zpravidla odjíždí v 10 hodin, což o víkendech dovoluje luxusní vyspání. Na rozdíl od jiných společných jízd organizovaných notorickými nedospavci…

Kdo absolvuje všech pět tréninků s Michalem Starkem, může si do „deníčku“ na konci týdne zapsat v kolonce počet kilometrů číslice 550 – 600. Tuhle porci najíždí Michal pravidelně v přípavě na silničářskou sezonu, která u něho vyvrcholí světovým šampionátem ve švýcarském Nottwillu. Tu dráhovou kvůli podzimnímu výpadku v tréninku vynechává. Po loňském těžkém úrazu pánve a dvou „antibiotických kůrách“ v zimě se po poradě s trenérem Viktorem Zapletalem rozhodl vzdát se účasti na mistrovství světa dráhařů v Nizozemsku a raději se důkladně připravuje na silniční sezonu. Více si můžete přečíst v interview s Michalem Starkem v rubrice Rozhovory.

Jitka Škarnitzlová. Na společné tréninky GKV se o víkendech pravidelně schází přes čtyřicet cyklistů různého věku i výkonnosti. V pracovních dnech je dopolední účast pochopitelně menší, ale s letním časem se start zřejmě posune na 17. hodinu… Jádro GKV tvoří jezdci Stark Cycling Teamu. Od počátku existence GKV přijelo na sraz alespoň jednou přes 160 cyklistů. Nově se pořádají dámské jízdy s Jitkou Škarnitzlovou. Juniorská vicemistryně světa v XC z roku 2007 se letos zaměří nejen na cross country, ale také na maraton a enduro. „Mým letošním cílem je ustálit výkonnost. V Českém poháru bych chtěla pravidelně dojíždět v Top 3, vylepšit své dosavadní umístění ve Světovém poháru a pokusit se o nominaci na mistrovství světa a Evropy,“ přeje si drobná pětadvacetiletá bikerka z Brandýsa nad Labem.

Manfred Strnad      Foto: Pavel Myška