S velkým zpožděním dostala v závěru loňského roku nejvyšší cyklistickou profesionální licenci kazašská Astana vedená manažerem Alexandrem Vinokurovem. President UCI – Brian Cookson udělení licence tehdy komentoval příměrem – „Drinking time at the last chance saloon“, tedy „Čas na popíjení v salonu poslední šance“. Současně oznámil, že v počátku roku 2015 proběhne v týmu Astana rozsáhlý audit. Ten realizoval Institut sportovních věd University v Lausanne (ISSUL). Na základě vypracované zprávy týmu z University v Lausanne žádá vedení UCI po Licenční komisi, která údajně pracuje nezávisle na vedení UCI, aby odebrala týmu Astana licenci World Tour.

Centrem pozornosti v souvislosti s možným organizováním dopingu se Astana stala loni, když byli z dopování usvědčeni bratři Maxim a Valentin Iglinští (EPO) a „stážista týmu“ Ilja Daviděnok (anabolické steroidy). Alexander Vinokurov opakovaně prohlašoval, že se jedná o případy individuálního selhání, se kterým tým nemá nic společného. Audit ISSUL a také informace italské policie, která poskytla UCI materiály v souvislosti s vyšetřování tvz. Kauzy Padova, přesvědčily vedení UCI, že týmu Astana má být licence World Tour odebrána. „Byly odhaleny zásadní rozpory mezi tvrzením vedení týmu Astana v prosinci loňského roku a skutečností, kterou odhalil audit,“ praví se v dnešním prohlášení UCI. „Další podrobnosti auditu ani vyšetřování případu Padova nemůžeme komentovat do té doby, než rozhodne Licenční komise,“ prohlašuje dále vedení UCI.

Licenční komise má v udělování i odebírání licencí výhradní postavení. Předsedá jí Pierre Zappelli – někdejší předseda švýcarského Vincenzo Nibali a Alexander Vinokurov. nejvyššího soudu. Pokud bude Astaně licence „WT“ skutečně odebrána, teoreticky může získat licenci o stupeň nižší – tedy „Pro-Continentální“. Ta by jí mohla, ale také nemusela umožnit start v nejdůležitějších závodech – zejména Grand Tours. Při udělování divokých karet přihlížejí pořadatelé k členství v MPCC (Mouvement Pour du Cyclisme Crédible – Hnutí za důvěryhodnou cyklistiku) – organizace, ve které je Astana členem. Nedá se ovšem čekat, že si Astana členství v „klubu čistých“ zachová.

„Budeme plně respektovat rozhodnutí nezávislé Licenční komise,“ zareagoval během dneška tým Astana prostřednictvím svého mluvčího Chrise Baldwina. Následovalo další prohlášení: „Astana Pro Team potvrzuje, že od UCI obdržel výsledky nedávného auditu, který uskutečnil Institut sportovních věd University v Lausanne. Současně potvrzuje, že dostal vyrozumění o tom, že UCI tyto výsledky předala Licenční komisi. Astana Pro team bude konzultovat situaci s právníky a přípraví dokumenty a svědectví, která předloží Licenční komisi. Astana Pro team si ponechává právo odvolat se k Arbitrážnímu sportovnímu soudu.“

-MS-    Foto: archív