První skutečně horská etapa protínající oblíbený tréninkový kraj Marka Pantaniho podle očekávání vysvlékla z růžového dresu lídra závodu Michaela Matthewse, kterému se na počátku nejdelšího stoupání dne téměř zastavily nohy. Nakonec se rozjel a v grupetu dojel etapu se ztrátou téměř pětatřiceti minut na vítězného Ulissiho. Ten se dostal do čela až v posledních desítkách metrů, když odvážný horský únik Aredonda skončil dva kilometry před cílem, přičemž Pierru Rollandovu uniklo etapovém prvenství o pouhé tři stovky metrů! Favorité se hlídali – Nairo Quintana dojel těsně čtvrtý, když na Cadela Evanse s Rigoberto Uranem najel dvě vteřinky.

Dva dlouhé a prudké kopce v závěru etapy a spousta menších na 179 km dlouhé trase z Foligna do cílového Montecopiola (1235 m n.m.) sebraly spoustu Ulissi. sil nejen plajádě domestiků, ale také některým ze spolufavoritů. Například Michelle Scarponi se trápil natolik, že dojel na šedesáté pozici se ztrátou téměř deseti minut. Na hrdinu dne se pasoval Julien Aredondo, který téměř celou etapu absolvoval v úniku. Postupně setřásal jednoho souputníka z uniknuvší skupiny za druhým, až si sám dojel pro vítězství na vrchařské prémii nejvyššího bodu etapy na Cippo di Carpegna (1358 m n.m.). Když se úspěšně dostal na další vrchařskou prémii – předvrchol cílového stoupání, jeho více než minutový náskok na přední část pelotonu mu dával slibnou naději na etapové vítězství. Maličký kolumbijský vrchař týmu Trek Factory neustále nastupoval do ostrého tempa v každém strmějším úseku již tak dost celkově prudkého kopce. Několik desítek vteřin za ním se obezřetněji pohyboval Pierre Rolland, který Aredonda plynulejší jízdou dojel dva kilometry před cílem. Ujel mu, ale ani jeho počínání se nesetkalo se závěrečnou odměnou, byť už nestačil ztratit na vítěze tolik jako Aredondo.

Za pozornost stojí skvělý výkon cyklokrosaře Francise Moureye, který první skutečně vrchařskou etapu Gira absolvoval ve stejném čase jako Ivan Basso a Pierre Rolland se ztrátou pohých 24 vteřin na vítězného Ulissiho a druhého Kiserlovského, jenž jako první dostihl tři sta metrů před cílem Rollanda, ale v posledních desítkách metrů nestačil na explozi síly Ulissiho, z něhož roste nová hvězda italské cyklistiky. Zdá se, že pětadvacetiletý cyklista (175 cm/ 61 kg) se díky univerzálním kvalitám může v budoucnu prosazovat nejen v klasických jednorázovách závodech, ale také v těžších etapácích. „Za své druhé vítězství na letošním Giru jsem mimořádně šťastný, protože dnešní etapa nepatřila profilem mezi mé oblíbené. Tempo bylo tvrdé, ale byl jsem schopný se udržet se všemi lídry,“ zářil za cílem Diego Ulissi. „Když jsme se přiblížili Rollandovi na dohled, řekl jsem si, že je šance ho dostihnout a pak se o něco pokusit. Nevím, co se bude dít v dalších etapách. Snažím se držet co nejlépe den po dni,“ přiznal sám sebou zřejmě trochu překvapený Ulissi.

Profil 9. etapy.Viditelně spokojený s průběhěm a výsledkem etapy je také Cadel Evans, který možná trochu „předčasně“ obléká „Maglia Rosa“, ale nešlo to jinak. Dosud vedoucí Matthews se trápil kdesi hluboko v údolí – daleko za čelem pelotonu. Evans musel držet krok s Quintanou, Uranem a Majkou a tím se zákonitě dostal do čela Gira se solidním náskokem 57 vteřin na Urana a 1:10 minuty na Majku. Svému týmu však připravil nezáviděníhodnou „robotu“ pro následující dva týdny, pokud samozřejmě v růžovém celé dva týdny vydrží. „S prvním týdnem jsem mimořádně spokojený. Nedalo se čekat víc! Ale Giro je vlastně teprve na začátku, těžko předpovídat, od koho zahrozí největší nebezpečí. Ve dvouminutovém rozestupu v průběžném pořadí jede spousta dobrých závodníků,“ upozorňuje Evans.

Nedělní 9. etapa opět míří svým závěrem na vrchol kopce. Začíná se v Lugu (15 m n.m) a  po 172 kilometrech se končí na Sestole (1528 m n.m.). Ben Swift: Během prvního týdne nemůžete Giro vyhrát, ztratit však ano. Téhle pravdy se musí držet všichni, kdo pomýšlejí na celkový úspěch. V neděli podobně jako ve včerejší sobotní etapě tedy hlavní favorité útočit nebudou – spíš pojedou kontrolovanou jízdu na špici a budou dávat pozor jeden na druhého. V této situaci vidím šanci pro únik. Po neděli následuje druhý odpočinkový den a někdo může zkusit absolvovat etapu úplně naplno s tím, že další den má celý na odpočinek.“

Výsledky 8. etapy (Foligno – Montecopiolo 179 km): 1. Diego Ulissi (Ita/Lampre) 4:47:47, 2. Robert Kiserlovski (Chor/Trek) stejný čas, 3. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +6, 4. Nairo Quintana (Kol/Movistar) stejný čas, 5. Cadel Evans (Aus/BMC) +8, 6. Rigoberto Uran (Col/Omega),7. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R) vš. stejný čas, 8. Rafal Majka (Pol/Tinkoff) +14, 9. Fabio Aru (Ita/Astana) +17, 10 Ryder Hesjedal (Kan/Garmin) +20, 11. Wout Poels (Niz/OPQS) +22, 12. Franco Pellizotti (Ita/Androni Giocatolli +24, 13. Ivan Basso (Ita/Cannondale), 14. Francis Mourey (Fra/FDJ.fr), 15. Pierre Rolland (Fra/Europcar) vš. stejný čas, …27. Julien Aredondo (Kol/Tek) +3:10,  46. Ivan Santaromita  (Ita/Orica GreenEdge) +7:20, … 60. Michelle Scarponi (Ita/Astana) +9:39, … 180. Michael Matthews (Aus/Orica GreenEdge) + 34:19.

Průběžné pořadí: 1. Cadel Evans (Aus/BMC) 34:22:35, 2. Rigoberto Uran (Kol/Omega) +57, 3. Rafal Majka (Pol/ Tinkoff) +1:10, 4. Steve Morabito (Švýc/BMC) +1:31, 5. Fabio Aru (Ita/Astana) +1:39, 6. Diego Ulissi (Ita/Lampre) +1:43, 7. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +1:44, 8. Nairo Quintana (Kol/Movistar) +1:45, 9. Robert Kiserlovski (Chor/Trek) +1:49, 10. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R) +1:50, 11. Ivan Basso (Ita/Cannondale) +2:01, 12. Gianluca Brambilla (Ita/OPQS) +2:52, 13. Pierre Rolland (Fra/Europcar) +2:56, 14. Wout Poels (Niz/OPQS) + 3:03, 15. Maxime Montfort (Bel/Lotto Belisol) +3:41, 16. Samuel Sanchez (Špa/BMC) +3:52, … 19. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin Sharp) +4:30, … 21. Francis Mourey (Fra/FDJ.fr) +5:07, … 25. Damiano Cunego (Ita/Lampre Merida) +6:02, …30. Ivan Santaromita (Ita/Orica GreenEdge) +8:38, … 41. Michelle Scarponi (Ita/Astana) +11:38, … 74. Michael Matthews (Aus/Orica GreenEdge) + 33:50.

-Red-   Foto: BBC Sport