První vážnější měření sil v etapových závodech právě začíná. Na úterní start Tour of Oman se postaví plejáda špičkových jezdců včetně obhájce loňského prvenství Chrise Frooma. Vyzvou ho například bývalý týmový kolega Rigoberto Uran, Vincenzo Nibali, Tejay van Garderen a také Zdeněk Štybar či Roman Kreuziger. Etapy Okolo Omanu sehrály loni významnou úlohu v celkové skladně sezony Chrise Frooma. Právě tam uštědřil Alberto Contadorovi první velkou porážku sezony. Letos je na programu šest etap a jejich skladba přijde v této fázi sezony vhod nejen etapovým jezdcům. Hornatý terén Omanu představuje optimální přípravu také pro klasikáře, kteří zanedlouho odstartují blok jarních jednorázových závodů při Omloop Het Niewsblad. Pohled do startovní listiny Tour of Oman slibuje špičkovou podívanou.

Závodí se od úterý do soboty. Délka etap od 139 km do 173 km. Terén hornatý. Královská etapa v pátek: Bidbid – Jabal Al Akhdar (Green Mountain – Zelená hora). Závod letos postrádá časovku. Předpokládá se, že celkovou klasifikaci může rozhodnout 5. etapa o délce 147,5 km s cílem na Green Mountain.

Chris Froome poráží Alberto Contadora. Konfrontaci s Froomem se Alberto Contador se letos vyhýbá, nicméně startovní listina je i tak nabitá. Nechybí: Vincenzo Nibali (Astana), Joaquim Rodriguez (Kaťuša), Tejay van Garderen (BMC), Rigoberto Uran (Omega Pharma-Quick Step), Robert Gesink (Belkin), Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo), Thibaut Pinot (FDJ.FR) Jürgen van den Broeck (Lotto Belisol) a také Andy a Frank Schleckovi. „Rád bych obhájil vítězství, ale skutečně nevím, jak na tom budu v porovnání s ostatními,“ přemítá Chris Froome. „V této fázi sezony mi vyhovuje závod ve vyšších teplotách, Většinu času jsem trávil v Jižní Africe a na podmínky Omanu jsem dobře aklimatizovaný. Na trati je dojezd na vrchol a také mi sedí celkově zvlněný profil. Okolo Omanu je ideální závod na rozjezd do sezony,“ dodává vítěz posledního ročníku Tour de France.

Froome potvrzuje, že letos vypouští klasiku Milan-San Remo a další jarní závody na kostkách. „Nehodlám riskovat!“ Říká Froome, pro něhož je Tour de France opět hlavním cílem sezony. Na trati se letos pojede částečně po kostkách, což řadu etapových specialistů motivuje k účasti na letošních belgických klasikách. „Kostky na klasice a při Tour jsou jiné. Bude mi stačit na nich potrénovat,“ je přesvědčený Froome. „Ostatně mám s kostkami zkušenost. Jako nováček mezi profesionály jsem startoval na Paris-Roubaix. V závodě jsem ujel asi 200 kilometrů, čehož jsem si považoval. Dal jsem své přední kolo tehdejšímu spolujezdci Baden Cookovi a vzdal jsem,“ pamatuje si Froome.

Rigobeto Uran a za ním Zdeněk Štybar s Tony Martinem.Únový blok pouštních etapových závodů zastihl v dobré formě jezdce stáje Omega Phrama-QuickStep. Špičkovou formu předvedli v Dubaji i v Qataru. „Máme vyvážený tým, jehož součástí jsou někteří členové úspěšné sestavy z etap Okolo Qataru. V Omanu nás samozřejmě čeká úplně jiný závod,“ uvědomuje si Brian Holm, sportovní ředitel týmu Omega Phrama-QuickStep, který vysílá sestavu: Tom Boonen (BEL), Gert Steegmans (BEL), Zdenek Štybar (CZE), Niki Terpstra (NIZ), Matteo Trentin (ITA), Rigoberto Uran Uran (KOL), Guillaume Van Keirsbulck (BEL), Stijn Vandenbergh (BEL).

Rigoberto Uran.Lídrem pro celkovou klasifikaci má být Uran, od kterého se očekává výrazné představení zejména v 5. etapě s cílem na „Zelené hoře“. „Zdeněk Štybar loni na Vueltě ukázal co umí a je typem jezdce, ktetý by mohl Uranovi hodně pomoci,“ nastiňuje taktiku Brian Holm. Byť hlavním tahákem etap Okolo Omanu je souboj Urana s nedávným týmovým kolegou Froomem, adeptů na stupně vítězů je mnohem víc. Patří mezi i ně Vincenzo Nibali. Jeho manželka je však v pokročilém stadiu těhotenství a není vyloučené, že se Nibali uprostřed závodu „vzdálí“ z ruchu sportovního boje a odletí za manželkou. „Od Omanu k Tour je dlouhá doba. Význam výsledku pro pozdější úspěch v červenci se nemůže přeceňovat. Vítěz z Omanu však určitě získá psychologickou výhodu,“ ví z loňska Chris Froome.

-MS – Foto: OmegaPharma-QuickStep/Tim de Waele a archív