Dosud vedoucí jezdec průběžného pořadí Cadel Evans zvládl časovku na 41,9 km velmi solidním stylem, ale třetí místo a hlavně ztráta 1:34 minuty na dnes fenomenálního Rigoberta Urana ho odsunula z pozice lídra závodu. Evans nyní na Urana ztrácí 37 vteřin. Neztrácí však chuť dál bojovat o celkové prvenství. „Závod se zajímavě vyvíjí. V dalších etapách uvidíme na čele jiný tým odpovědný za kontrolu závodu,“ řekl se sympatickým nadhledem Evans, kterého by bylo možné s trochou nadsázky podezřívat, že z právě uvedených důvodů prohrál časovku schválně. Nejspíš nikoli, protože rozdíl mezi ním a Uranem byl dnes příliš velký. Jisté  je, že tým OmegaPharma-QuickStep se v následujících etapách a před rozhodujícím velehorským týdnem vyčerpá více než soupeři.

Rigoberto Uran polétl přes čtyřicet kilometrů dlouhou časovku se třemi stoupáními v čase 57:34 minuty – tedy průměrnou rychlostí Uran přo časovce. bezmála 44 km/h! „Je pravda, že nás nejtěžší etapy teprve čekají. S tím jsem však dnes nekalkuloval a soustředil jsem se výhradně na svůj maximální výkon v časovce,“ prozradil do růžova oblečený Kolumbijec. „Kvůli téhle časovce jsem v posledních měsících hodně speciálně pracoval. Před dvěma měsíci jsme tady byli na průzkumu a trasu detailně zmapovali. S výrobcem našich kol  Specialized jsme absolvovali testy ve větrném tunelu v Kalifornii. Už na Tour de Romandie jsem zajel kvalitní časovku a výkonnost si mi podařilo přenést i na Giro,“ pochvaloval si za cílem šťastný lídr týmu OmegaPharma-QuickStep.

„Když se podíváme na časy druhého, třetího a čtvrtého, nejsou mezi námi velké rozdíly,“ komentoval Evans výkon Ulissiho (58:51), svůj (59:08) a Majky (59:13). „Uran však dnes jel úplně jinou ligu,“ uznal sedmatřicetiletý Australan. „Čekal jsem, že zajede dobrý výkon a současně jsem věřil, že se mi podaří dosáhnout o něco lepšího času, než se stalo,“ přiznal Evans. „Cadel má natolik velkou kapacitu, že je schopný zajet solidní výkon i když nemá zrovna svůj den,“ naráží sportovní ředitel BMC Fabio Baldato na Evansovo dnešní časovkářské představení. „Jsme v polovině Gira a závod je stále otevřený. Cadel disponuje výkonností, aby Urana ještě dokázal porazit,“ je přesvědčený Baldato. „Giro bude ještě dlouhé, Těším se na horské etapy,“ vzkazuje soupeřům dneškem nezlomený Evans.

Evans při časovce. Souboj mezi Australanem a Kolumbijcem hořel naplno již loni. Tehdy se za suverénním Nibalim přetahovali o druhé místo, které získal Uran až v poslední horské etapě na Tre Cime di Lavaredo. Nyní se pozice obracejí. Útočit musí Evans. Jde však o více než loni. O celkové prvenství v závodě Grand Tour! Tedy o úspěch, jakého Rigoberto Uran ještě nikdy v kariéře nedosáhl. Cadel Evans už tu příjemnou zkušenost učinil. Vzpomene si na Tour de France roku 2011, kdy získal celkové prvenství právě útočnou jízdou v rozhodující etapě? Dokáže ve svých sedmatřiceti zopakovat něco podobného?

Rigoberto Uran si je dobře vědomý skutečnosti, že kromě Evanse si růžový dres Uran útočí. „nárokují“ i další závodníci. „Není tady jen jeden soupeř. Počítat musíme s Quintanou, Evansem, Majkou, když jmenuju jen několik z celé řady výtečných závodníků,“ říká Uran. „S tím skvělým týmem, který tady máme, se samozřejmě pokusíme o celkové vítězství. Jsem hrdý na svůj tým. Brambilla dnes dojel pátý, Poels šestý a De Gendt osmý. A jsem hrdý na růžový dres, který jsem dnes získal nejen pro sebe, svůj tým, ale i pro mou zemi,“ pronesl šťastný lídr Gira. Maglia Rosa by pro Kolumbii rád získal také Nairo Quintana, jenže jeho zlepšení v časovce oproti loňskému roku nedosáhlo  takových rozměrů, aby dnes ohrozil své nejvážnější soupeře. Quintana dokonce prohrál „souboj horských blech“ s podobně stavěným Pozzovivem, který naopak výkonem v časovce příjemně překvapil. Zaznamenal devátý čas se ztrátou pouhých 35 vteřin na Evanse. Pozzovivo se před velehorskými etapami nachází na čtvrté příčce se ztrátou 2:32 na Urana a 40 vteřin na třetího Majku – tedy přesně v té pozici, ze které může v horách směle útočit na stupně vítězů. O to se jistě pokusí i Nairo Quintana, ale jeho ztráta 3:29 na růžový dres se zdá při momentální Uranově formě přece jen příliš velká.

Výsledky časovky na 41,9 km: 1. Rigoberto Uran (Kol/Omega Pharma – Quick-Step) 57:34, 2. Diego Ulissi (Ita/Lampre) +1:17, 3. Cadel Evans (Aus/BMC Racing) +1:34, 4. Rafal Majka (Pol/Tinkoff – Saxo) +1:’39, 5. Gianluca Brambilla (Ita/Omega Pharma – Quick-Step) +1:53, 6. Wout Poels (Niz/Omega Pharma – Quick-Step) +2:00, 7. Wilco Kelderman (NizBelkin) +2:03, 8. Thomas De Gendt (Bel/Omega Pharma – Quick-Step) +2:07, 9. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R) +2:09, 10. Patrick Gretsch (Něm/AG2R) +2:12, …13. Nairo Quintana (Kol/Movistar) +2:41, 14. Michael Rogers (Aus/Tinkoff) +2:41, 16. Fabi Aru (Ita/Astana) +2:55, 20. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin-Sharp) +3:22, 24. Danilo Hondo (Něěm/Trek) +3:41, 30. Ivan Basso (Ita/Cannondale) +4:05.

Průběžné pořadí po 12 etapách: 1. Rigoberto Uran (Col/Omega Pharma – Quick-Step) 49:37:35, 2. Cadel Evans (Aus/BMC Racing) +37, 3. Rafal Majka (Pol/Tinkoff – Saxo) +1:52, 4. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R) +2:32, 5. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +2:50, 6. Nairo Quintana (Kol/Movistar) +3:29, 7. Fabio Aru (Ita/Astana) +3:37, 8. Wout Poels (Niz/Omega Pharma – Quick-Step) +4:06, 9. Steve Morabito (Švýc/BMC Racing) +4:20, 10. Robert Kiserlovski (Chor/Trek) +4:41, 11. Ivan Basso (Ita/Cannondale) +5:09 … 14. Diego Ulissi (Ita/Lampre-Merida) +6:24, 16. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin-Sharp) +6:55, 20. Damiano Cunego (Ita/Lampre-Merida) +8:42, 2ř. Samuel Sanchez (Špa/BMC) +10:59.

-Red- Foto: OPQS/Tim de Waele a BBC Sport