Doktor Richard Freeman, ústřední postava tzv. „Jiffy bag“ skandálu, který v sezoně 2016 podkopal důvěryhodnost týmu Sky, vydává knihu s názvem „The Line: Where Medicine and Sport Collide“. Podle serveru CyclingNews má publikace vyjít 28. června – týden před startem Tour de France. Podstatou dva roky starého skandálu, který vedl k vyšetřování týmu Sky, je událost z Criteria du Dauphine 2011. Britský list Daily Mail přinesl v roce 2016 zprávu o balíčku medikamentů, který měl Bradley Wiggins použít před závěrečnou etapou Dauphine 2011, které vyhrál. Balíček údajně obsahoval Fluimucil a další blíže nespecifikované látky.

V článku listu Daily Mail se tvrdilo, že před závěrečnou etapou Dauphiné se Bradley Wiggins „zavřel“ v týmovém autobuse s doktorem Freemanem, který mu aplikoval látky z balíčku. Ten putoval z Británie leteckým spojem do Ženevy, odkud ho do La Toussuire měla přivézt trenérka Simon Copeová. V článku se tvrdilo, že balíček obsahoval např. Fluimicil, což je lék používaný při onemocnění dýchacích cest. Další obsah podezřelého balíčku není známý – vyšetřování UKAD bylo kvůli procesním pochybením ukončeno. Doktor Freeman později tvrdil, že své záznamy o použitých medikamentech měl v laptopu, který mu ukradli v Řecku na dovolené a z hlavy si už nepamatuje, co tehdy Wigginsovy aplikoval. Doktor Freeman nakonec tým Sky opustil – v závěru roku 2017.

Dr. Richard Freeman

Představitelé týmu Sky, dr. Freeman, i Bradley Wiggins vždy tvrdili, že k žádnému střetu s pravidly nikdy nedošlo. Bývalý lékař týmu Sky v knize vysvětluje svou filosofii: „… pacientům a jejich trenérům se mají dávat ta nejlepší lékařská doporučení, aby sportovci mohli předvést svůj nejlepší možný výkon, aniž by se střetli s linií etiky medicíny i sportu… Nikdy to není o vítězství za každou cenu,“ píše údajně Dr. Freeman ve své knize. V Británii nyní čelí kritice parlamentu, že vydáním svých vzpomínek těží ze skandálu finančně. 

Dr. Freeman odmítl vypovídat před parlamentní radou pro kulturu, média a sport, jejímž předsedou je Damian Collins. Odpověděl pouze písemně na některé z otázek. List Daily Telegraph přinesl rozhovor s Damianem Collinsem, který říká: „Je smutné, že Dr. Freeman uveřejňuje svůj příběh místo toho, aby čelil otázkám parlamentní rady.“

Richie Porte závodil za tým Sky v letech 2012 – 2015

Dr. Freeman spolupracoval s několika britskými olympioniky, kteří si jeho služeb cení. Někteří z nich vyjadřují své názory v předmluvě publikace. „Doktor Freeeman je člověk velké osobní integrity, z něhož vyzařuje vlídnost. Jeho péče mi mnohokrát pomohla v tvrdém světě profesionálního sportu,“ údajně říká Bradley Wiggins v předmluvě Freemanovy knihy. Ke chvále se prý přidává také Richie Porte: „Doktor Freeman pro mě v dobách působení u týmu Sky znamenal velkou podporu. Vždy se choval pohodově a působil důvěryhodně i ve vypjatých situacích. Byla radost mít ho nablízku.“

Cítili jste, že mu doopravdy jde o vaše zdraví. Vždycky byl po ruce, kdykoli jsem řešil nějakou nemoc nebo zranění. Není jen skvělým lékařem, ale je současně i velkou osobností, se kterou si rádi popovídáte. Člověkem chápajícím lidskou stránku profesionálního sportu, který je občas nevyzpytatelný,“ vzpomíná Richie Porte na doktora Freemana.

-red- Foto: CN a archív