Olympijský velodrom v Riu de Janeiru se od středy stane dějištěm dráhového mistrovství světa handicapovaných cyklistů. Českou republiku reprezentuje jediný zástupce – závodník Favoritu Brno a člen České asociace tělesně handicapovaných cyklistů Ivo Koblasa. Startující v kategorii C2 ve stíhacím závodu na 3000 m, scratchi a závodu na 1000 metrů, ve kterém získal v minulém roce světový bronz. V Riu Iva doprovází zkušená dvojice dráhových trenérů Jaroslav Bláha a Lukáš Thun.

Reprezentační tým handicapovaných cyklistů prodělává po ukončení kariéry Jiřího Ježka  generační obměnu, která může trvat i několik let. Ivo je tak v současné době jediným českým handicapovaným cyklistou, který je schopný konkurovat světové špičce v kategoriích stojících cyklistů a pevně věřím, že se mu podaří nejenom znovu bojovat o některou z medailí, ale moc bych mu přál duhový trikot mistra světa, který mu doposud ve sbírce úspěchů chybí. Talent i výkonnostní parametry na to  má.“ objasňuje Viktor Zapletal – šéftrenér cyklistické reprezentace tělesně handicapovaných cyklistů.   

Rio de Janeiro se pořadatelstvím dráhového mistrovství světa handicapovaných cyklistů snaží naplnit své prohlášení a představy o následném využití olympijských a paralympijských sportovišť.V případě velodromu v Riu, který je nádhernou a moderní stavbou to rozhodně ale nebylo jednoduché. Velodrom totiž v uplynulých 12 měsících hned dvakrát vyhořel. Brazilcům se ovšem jejich záměr podařilo realizovat, za což si zaslouží respekt.

– VZ –  Foto: Marco Antonio Teixeira