Nejlepší český juniorský silničář Karel Vacek vstupuje do své druhé sezony v kategorii juniorů s velkými ambicemi. Jeden z nejlepších vrchařů své věkové kategorie nepochybně patří k favoritům světového šampionátu v Innsbrucku. Kopcovitá trať mu vyloženě sedí. Na vrchol sezony se člen italského týmu F.lli Giorgi připravoval nejprve na běžkách, kde rozvíjel vytrvalost nejen tréninkem, ale zúčastnil se i závodů doma na Šumavě a také v Novém Městě na Moravě. „Běžecké lyžování je kvalitní trénink a mám ho rád. Jsem na vzduchu, v přírodě a nemusím hnít někde v posilovně,“ vyjadřuje Vacek junior svůj vztah k všeobecné přípravě. Závodní cyklistickou sezonu zahájí v polovině března, ale jeho myšlenky směřují především k šampionátu v Innsbrucku: „Mám štěstí, že se zrovna letos jede tak těžký závod. Většinou se mistrovství světa koná na rovinatých, nebo klasikářských tratích. Ale v Innsbrucku budou kopce a čím těžší závod je, tím je to pro mě lepší.“

Po běžkařském období přichází na řadu připrava na kole v teplém podnebí španělského pobřeží. „Kromě vlastních tréninkových kempů budeme mít i týmové soustředění na Sardinii a po něm už první závod,“ říká Karel Vacek junior. Jeho nejdůležitějším cílem první části sezony je Závod míru juniorů v Terezíně. V květnovém podniku nejvyšší juniorské kategorie N.cup Vacek loni skončil čtvrtý celkově a vyhrál královskou etapu s cílem v Altenbergu. Při druhé účasti chce Karel Vacek vyhrát: „Loni jsem v první etapě spadl a nevyšla mi ani časovka. Takže jsem se na pódium nedostal, ale letos chci vyhrát. Pracuji i na zlepšení časovky, aby to vyšlo.“

Kromě Závodu míru patří do seriálu N.cup další čtyři etapové akce. Těch se závodníci zúčastní v reprezentačních dresech a podpora českého týmu bude pro úspěch klíčová. Vacek má Karel Vacek junior při tréninku v Innsbrucku. díky zahraničnímu angažmá nabitý program. O závody mít nouzi nebude: „V podstatě skoro každý víkend se tým rozjíždí na dva závody, jeden rovinatý pro sprintery a druhý profilem těžší pro vrchaře. V Itálii se závodí každý týden, do toho ještě mezinárodní podniky. Konkurence je silná, ale nejdůležitější jsou závody s reprezentací, kde potkám největší soupeře,“ uvědomuje si Vacek junior.

Z italského kalendáře se jeví jako nejprestižnější etapák Giro del Friuli na začátku června. V těžkém, horském profilu Vacek loni zvítězil, když suverénně vyhrál i dojezd na slavném vrcholu Zoncolan. Pro české závodníky bude mimořádně prestižní i mistrovství Evropy, které se po pěti letech vrací na české silnice. V roce 2013 se evropský šampionát konal na Svatém Kopečku u Olomouce, kde Petr Vakoč získal stříbrnou medaili. Letošní místo konání kontinentálního mistrovství zatím nebylo oficiálně představeno, ale pro Vacka by byla ideální co nejtěžší trať.

Karel Vacek junior. Karel Vacek se mistrovství světa zúčastnil už loni v norském Bergenu. Čeští junioři se však nedostali se do početné čelní skupiny. Vacek si skupinu dojel sám, ale poté mu nezbyly síly a o titul už jet nedokázal: „Udělali jsme chybu, že jsme neměli nikoho vpředu. Já si tam pak dojel, ale už jsem toho měl po dlouhé sezóně dost a došly mi síly. V Innsbrucku to ale bude úplně jiný závod, mnohem těžší. Rozhodovat se bude v kopcích,“ těší se na těžký profil tratě Vacek, který se s ní seznámil už loni na podzim. Celá jeho sezona nese podtitul „Mise Innsbruck 2018“.

Zdroj: Press Course/Marek Matějka      Foto: Josef Vaishar/cycling.photography