Za nejlepšího španělského cyklistu své generace označil sám sebe Alejandro Valverde. V rozhovoru pro list AS řekl také:  „Než aktivní kariéru skončím, chci se stát mistrem světa a v pařížském cíli Tour de France bych se rád postavil na pódium.“ Čtyřiatřicetiletý závodník nedávno prodloužil s týmem Movistar smlovu do konce sezony 2017. Při světových šampionátech dosud nasbíral šest medailí, ale duhový trikot zatím nezískal. Loni skončil čtvrtý v pořadí Tour de France, což je v nejprestižnějším etapovém závodě jeho nejlepší umístění. V roce 2008 ve Francii dokonce oblékl žlutý trikot lídra závodu, ale pády a další smolné okamžiky ho zatím vždy připravily o triumfální okamžiky na Champs Elysées.

Alejandro Valverde patří k úspěšné generaci španělských silničářů, kteří v posledních 11 letech vyhráli všechny velké závody kromě dvou nejprestižnějších kostkových klasik a týmové časovky na mistrovství světa. Valverde sám vytvořil úctyhodnou sbírku stříbrných a bronzových medailí ze závodu jednotlivců. První z nich v roce 2003 v kanadském Hamiltonu (stříbro), zatím poslední loni v Ponferradě (bronz). Při Tour měl k pódiu nejblíže letos, ale v závěrečném týdnu v Pyrenejích ho předstihlo francouzské duo Jean Christophe Peraud a Thibaut Pinot.

Na otázku, kterého španělského závodníka ze své generace si nejvíce váží, Valverde odpověděl: „Obdivuji Alberta, Purita, Oscara i Samuela,Alejandro Valverde. ale sám sebe stavím výš.“ Své sebevědomí nepochybně opírá o svou univerzálnost. Dokázal uspět v jednorázových závodech, týdenních i třítýdenních etapácích. Vyhrál například dvakrát klasiku Liége-Bastogne-Liége (2006, 2008), Dauphiné Libéré (2008, 2009) a Vueltu 2009. Přesto jsou mu vyčítána selhání (zejména při Tour) a samozřejmě také spojení s doktorem Fuentesem, jehož působení ve sportu a zejména v cyklistice výstižně popsal Tyler Hamilton ve své knize Tajný závod…

Kromě dvou již zmíněných velkých cílů, které touží stihnout do konce kariéry,  Valverde také vážně uvažuje o své premiéře na italském Giru. Po loňském těsném čtvrté místě na Tour však letos svou formu nejspíš zaměří znovu  na červenec. Navzdory listopadovému prohlášení, že je stoprocentně připravený svými silami sloužit Nairo Quintanovi. Jenže Valverdeho nejnovější výroky svědčí spíše o jiné možnosti. Movistar zřejmě vyjede do francouzské Tour se dvěma lídry tak jako v roce 2013. Tehdy se Valverde vrhl do závodu naplno od začátku a dlouho držel druhou pozici za Froomem, než ho o naději na úspěch v „GC“ připravila mechanická závada. Quintana ho skvěle zastoupil – skončil druhý a vyhrál soutěž vrchařů i bílý trikot pro nejlepšího z mladíků. Loni na Vueltě se karta obrátila. Quintana se zranil a Valverde zachránil pro tým pódium třetím místem. Valverde v rozhovoru pro list AS čelil „nařčení“, že příliš plýtvá silami a chce stihnout příliš mnoho závodů. Měl by se prý více soustředit na jednorázové klasiky. „Pokud bych se na ně speciálně zaměřil, možná bych v nich nebyl tak dobrý. I tak se mi podařilo vyhrát Valonský šíp, Liége a San Sebastian,“ oponuje Alejandro Valverde.

-MS-    Foto: Patrick Verhoest