Alejandro Valverde zvítězil ve 101. ročníku nejstaršího z pěti cyklistických Monumentů v těsném finiši s Julianem Alaphilippem a Joaquimem Rodriguezem. V závěrečném kilometru si vybudoval nadějný náskok Daniel Moreno, ale v posledních stovkách metrů mu ve stoupání došly síly. Roman Kreuziger dospurtoval na pátém místě, když se mu nepodařilo dotáhnout  do úspěšného konce společný únik s Jakobem Fuglsangem a Giampaolem Carusem. Trojice byla dostižena pět kilometrů před cílem.

Alejandro Valverde zvítězil v proslulé ardenské klasice poprvé v roce 2006, kdy naplno vypukla dopingová „Operacion Puerto“ a podruhé v roce 2008, kdy byly testem DNA identifikované „zásoby“ jeho krve v ledničce dr. Eufemiana Fuentese.

Pětatřicetiletý Valverde zažívá letos nejlepší ardenské jaro své dosavadní kariéry. Nejprve obsadil druhé místo v Amstel Gold Race a poté zvítězil ve středeční klasice Valonský šíp. Rovněž potřetí, podobně jako nyní v Monumentu přezdívaném La Doyenne – Nejstarší. Liége-Bastogne-Liége se pořádá od roku 1892. „Je to neuvěřitelné vítězství. Prožil jsem těžký okamžik, když odjel Moreno. Rozhodl jsem se ho stíhat i s rizikem, že ztratím energii pro závěrečný spurt,“ popsal pohnutky svého správného rozhodnutí lídr stáje Movistar.

Další druhé místo z poslední doby doprovodil Julian Alaphilippe v cílovém prostoru gestem zmaru, ale pro mladého jezdce týmu Etixx-QuickStep jsou Valverde.nepochybně cenné „skalpy“ třetího Rodrigueze, čtvrtého Costy a také pátého Kreuzigera i dalších skvělých klasikářů. „Jsem supr šťastný,“ řekl pak s odstupem několika desítek minut Alaphilippe. „Byl to těžký závod. Startoval jsem tady poprvé v životě. Dostal jsem se do pádu společně s Danem Martinem a Tony Rochem a dlouhým stíháním pelotonu jsem vyplýtval hodně sil. Podařilo se mi vzpamatovat a měl nakonec dostatek energie, abych mohl  ještě pomoci Michalu Kwiatkowskému. Když jsme vyjeli nahoru na Cote de St. Nicolas, sportovní ředitelé mi řekli, že mám jet na sebe. Všichni se řídili podle toho, co udělá Valverde. Když se pět set metrů před cílem pustil do stíhání Morena, musel jsem se vydat za ním a zalepit vzniklou mezeru. Stálo mě to dost sil a v koncovce mi bylo jasné, že dnes prostě Valverdeho nikdo neporazí. Byl nejsilnější a zasloužil si vyhrát,“ popsal Julian Alaphilippe svůj podíl na 101. ročníku nejslavnější ardénské klasiky.

Výsledky – Liége-Bastogne-Liége (253 km):

1. Alejandro Valverde (Šp., Movistar) 6:14:20, 2. Julian Alaphilippe (Bel., Etixx-QuciStep), 3. Joaquim Rodriguez (Šp., Kaťuša), 4. Rui Costa (Por., Lampre-Merida), 5. Roman Kreuziger (Cz., Tinkoff-Saxo), 6. Romain Bardet (Fr., AG2R), 7. Sergio Luis Henao (Kol., Sky), 8. Domenico Pozzovivo (It., AG2R) 9. Jakob Fuglsang (Dán., Astana), 10. Daniel Moreno (Šp., Kaťuša) všichni stejný čas, … 13. Vincenzo Nibali (It., Astana) +24, 21. Michal Kwiatkowski (Pol., Etixx-QuickStep) +58, 36. Philippe Gilbert (Bel., BMC) + 1:41, 42. Zdeněk Štybar (Cz., Etixx-QuickStep) + 4:44.

-MS-     Foto: Etixx-QuickStep/Tim de Waele