Závěrečné kilometry včerejšího vlámského Monumentu mohly vyústit v napínavější drama, pokud by se dvojici Greg Van Avermaet – Peter Sagan podařilo dostihnout Alexandra Kristoffa s Nicki Terpstrou. Jenže se to nestalo. Van Avermaet pak utrhl Sagana pět set metrů před cílem, ale do boje o prvenství v Ronde van Vlaanderen už zasáhnout nedokázal. Belgické televizní stanici Sporza se v cíli svěřil, že mít k dispozici při stíhací jízdě silnějšího jezdce, než byl včera Sagan, podařilo by mu na čelo závodu dotáhnout.

„Sagan odvedl dobrou práci,“ zastává se nové slovenské akvizice týmu Tinkoff-Saxo jeho sportovní ředitel Tristan Hoffman. „Dostal se velmi Sagan a Degenkolb.blízko k pódiovému umístění v jednom z nejtěžších jednorázových závodů světa. To znamená, že měl velmi dobré nohy. V závěru mu chyběl kousek. V posledních pěti stech metrech už neměl dost sil, ale je vidět, že se dostává do špičkové formy. Ve středu má na programu další klasiku Scheldeprijs a věřím, že v neděli pak od něho mužeme čekat velmi dobrý výkon při stěžejním závodě jara Paříž – Roubaix,“ říká Hoffman.

Navzdory slovům Tristana Hoffmana jsou dvě čtvrtá místa Petera Sagana v úvodním Monumentech sezony (Milano – San Remo, Ronde van Vlaanderen) méně, než majitel stáje Oleg Tiňkov očekával.  V této souvislosti stojí zato zopakovat si jeho slova z úvodu sezony: „Letos čekám spoustu  vítězství, přesněji řečeno vítězství v těch nejdůležitějších závodech.“ Peter Sagan je nepochybně pod enormním tlakem, o kterém se před časem zmínil Fabian Cancellara. „Přišel do týmu s velkými ambicemi a dostává vysoký plat. To samozřejmě přináší tlak. Uvidíme, jak si s ním Peter poradí.“

V každém případě mu letos ubyli dva mimořádně silní soupeři. Fabian Cancellara i Tom Boonen jsou v jarní části sezony mimo hru kvůli zraněním. Nastupující generace by měla mít snazší pozici. Šestadvacetiletý John Degenkolb a o rok starší Alexander Kristoff příležitost využili. Peter Sagan je z velkých favoritů nejmladší. „V pětadvaceti letech má stále potenciál ke zlepšení,“ připomíná Hoffman. Otázka je, jak velkou má Oleg Tiňkov trpělivost. V neděli se slovenský mistr pokusí vylepšit své loňské šesté místo. Bez ohledu na kritéria úspěšnosti ruského magnáta je jisté, že Sagan je stále v popředí světové špičky a ve většině jiných týmů  by ho oslavovali jako hrdinu. Jakpak by asi Oleg Tiňkov reagoval mít v týmu například Sepa Vanmarcka, který proťal cílovou linii v Oudenaarde na 53. místě?

-MS-    Foto: Tinkoff Sport/Tim de Waele