Vincenzo Nibali se staví kriticky k inciativě Olega Tiňkova, který nabídl čtyřem největším hvězdám současné silniční cyklistiky celkem milion euro, pokud se Nibali, Contador, Quintana a Froome zúčastní všech tří podniků Grand Tours. „Položit na stůl milion euro je vlastní propagace – způsob, jak se dobře prezentovat před veřejností. Závodníci velké čtyřky jeho peníze nepotřebují,“ reaguje vítěz letošní Tour de France na výzvu ruského miliardáře a majitele týmu Tinkoff-Saxo prostřednictvím webu Tutto Bici. Nibaliho negativní reakce nejspíš záležitost uzavře, neboť Contador se nechal slyšet, že do toho půjde, jen pokud tak učiní také Nibali, Froome a Quintana…

„Není to otázka peněz, ale celkového programu, cílů a také životního stylu. Jen příprava na jeden závod typu Tour de France vyžaduje spoustu obětí a práce. Cyklisté tráví hodně času mimo domov. V sezoně zanedbáváme naše rodiny. Absolvovat všechny tři Grand Tours je nelidské! Alespoň pro mě,“ vyjadřuje Nibali jednoznačné stanovisko. Lídr Astany už dříve slíbil pořadatelům Gira, že se po roční přestávce vrátí na domácí závod, ale není jisté, zda ho pojede v roli lídra. Je pravděpodobné, že tým po něm bude přednostně chtít obhajobu titulu ve Francii. Nibali svůj závodní program sezony 2015 zatím neupřesnil.

Manažeři Movistaru a Sky se o Tiňkově nabídce vyjádřili v tom smyslu, že o ní své jezdce budou informovat. „Návrh považuji za velmi zajímavý a respektu hodný. Budeme o něm přemýšlet,“ sdělil Eusebio Unzué, manažer Movistaru. „Vyžadovalo by to úplně změnit plány na sezonu, vypustit spoustu jiných závodů. Pro cyklisty by to bylo mimořádně náročné nejen fyzicky, ale především mentálně,“ dodává Unzué. Nejdůležitější člověk v této záležitosti je však závodník sám. Nairo Quintana již dříve prohlásil, že Giro vynechá a soustředí se na Tour de France, kde v roce 2013 vyhrál bílý trikot a v celkové klasifikaci dojel druhý za Froomem. Dave Brailsford, šéf týmu Sky oceňuje obchodní rozměr plánu ruského miliardáře. „Také pro fanoušky cyklistiky by to bylo velmi zajímavé,“ uznává Brailsford.

Projekt Olega Tiňkova zřejmě nedojde naplnění, neboť sám inciátor dnes na Facebooku oznámil, že smysl má celá věc jen tehdy, pokud se do akce pustí všichni čtyři… Možná by ten milion euro mohl darovat Adamu Hansenovi, když už neví co s penězi, napadne asi mnohé fanoušky cyklistiky. 

-Red-    Foto: Patrick Verhoest