Vítěz Gira z let 2013 a 2016 potvrdil čtvrtým místem v nedělní časovce výtečnou formu, když získal v průběžném pořadí důležitý náskok na všechny své „GC“ soupeře – kromě Primože Rogliče. V úvodu druhého týdne 102. ročníku Giro d´Italia má k dobru přes dvě minuty na Yatese, téměř tři minuty na Lopeze a více než tři minuty na Landu. Přesto odmítá předpoklad některých odborníků, kteří tvrdí, že letošní Giro se zjednodušilo na souboj – Roglič vs. Nibali.

Vincenzo Nibali je na Itala nezvykle tichý a málomluvný. V cíli časovky si ovšem v dobré náladě s novináři rád popovídal. „Všichni kdo mě znají, vědí, že pokud jsem v klidu, s potěšením si poklábosím s kýmkoli. Občas bývám nervózní a to se mi potom fakt mluvit nechce,“ řekl Nibali reportéru CN. V závěru nedělního odpoledne se však cítil velmi příjemně. Považuje výsledek časovky za své vítězství? „Kdepak! Spokojený jsem, ale vítězství by bylo mnohem hezčí!“

Vincenzo Nibali

Téměř 35 km dlouhou časovkou se závěrečným stoupáním na San Marino prolétl nejrychleji Primož Roglič – 11 vteřin před světovým rekordmanem v hodinovce Campanaertsem a rovnou 1 minutu před nenápadným Molemou. Lídr týmu Bahrain-Merida pak na vítěze ztratil 1:05. Vincenzo Nibali momentálně v průběžném pořadí  na 11. pozici ztrácí na zatím druhého Primože Rogliče 1:44. Na Simona Yatese má ovšem náskok 2:02, na Janem Hirtem favorizovaného a opěvovaného Miguela Angela Lopeze („nejlepší vrchař současnosti!“) 2:45, na Mikela Landu dokonce 3:08, přičemž málokdy mezi spolufavority zmiňovaný Bauke Molema nyní na průběžném 12. místě zaostává za Nibalim pouhých 11 vteřin.

Giro se rozhodne až v horách, dobře ví Nibali.

Je velmi dobré, že jsem něco najel na Yatese (pozn. 2:06). Roglič je specialista, takže ztratit na tak dlouhé časovce minutu je „oukej“. Giro zdaleka není rozhodnuté. Nejdůležitější etapy jsou teprve před námi. Lídrů ve hře o vítězství je ještě hodně. Pořád mezi ně počítám Landu, Yatese, Lopeze i další. Něco ztratili. Budou muset útočit, a Giro je tím pádem velmi zajímavé,“ upozorňuje Nibali. Časovku projel v dešti stylem, který dokládá jeho uvážlivost v kombinaci s velikou výkonností a formou. „Když jsem vyjel na trať, začalo hodně pršet. V první části jsem neriskoval v zatáčkách a hlavně na četných přechodech pro chodce, kde to hodně klouže. Snažil jsem se držet konzistentní úsilí a opravdu naplno jsem do toho začal šlapat až v kopci,“ prozradil Nibali, který v úvodní rovinaté části ztrácel po 11-ti kilometrech 26 vteřin na Rogliče a 10 vteřin na Yatese. V závěrečných 12-ti kilometrech stoupal Roglič opět o 26 vteřin rychleji, ale Yates ztratil energii a na Nibaliho téměř dvě minuty času. „Paolo Slongo mi z auta hlásil mezičasy. Věděl jsem, že jedu dobře. V konci jsem se pak už přibližoval Lopezovi,“ zhodnotil Nibali svůj výkon v časovce, která odkryla aktuální výkonnost kandidátů na prvenství ve 102. ročníku Giro d´Italia.

-MS-         Foto: Bahrain-Merida