Vítěz letošní Tour de France potvrdil italskému deníku Gazzetta dello Sport, že v příštím roce absolvuje kombinaci Giro – Tour. Současně zopakoval negativní postoj k iniciativě Olega Tiňkova, který by ho za úplatu rád viděl společně s Contadorem, Froomem a Quintanou ještě na třetí Grand Tour sezony – Vueltě. Nibali také jasně deklaroval své přání jet Giro naplno – tedy v roli lídra. „Na Giro bych přijel s přáním zvítězit! A teprve po závodě bych se staral o to, jak se co nejlépe připravit na Tour,“ říká Nibali. Ve svém sdělení používá podmiňovací způsob, což naznačuje mnohé o vnitřním klimatu v týmu Astana.

Stáj šéfa Vinokurova má vážný problém – krátce po sobě byli pozitivně testováni na EPO Maxim i Valentin Inglinskij. Astana předčasně Nibali a Cancellara.ukončila sezonu, když se v souladu s pravidly Hnutí pro důvěryhodnou cyklistiku (Movement for Credible Cycling) vzdala v souvislosti s dvojitým dopingovým případem účasti na Tour of Beijing. Zaplatila za to vysokou pokutu UCI – 100 000 e. „Každý, kdo to dnes zkouší, je podle mě imbecil,“ nebere si servítky Nibali. „Jestli bude mít doping v týmu důsledky pro licenci 2015? Zatím nevím,“ odpověděl italskému deníku lakonicky vítěz Tour de France.

Nibali letos preferoval Tour a vynechal Giro. „Velmi rád bych se vrátil,“ potvrdil vůli závodit na největším italském etapáku. „V týmu je také Fabio Aru. Vyžaduje svůj prostor a má velkou důvěru vedení. Vinokurov mi řekl, že se líbí našim sponzorům. O závodním programu budeme diskutovat koncem listopadu. S Vinokurovem se dá mluvit italsky a otevřeně z očí do očí i když se někdy stává, že své myšlenky mění,“ popisuje Nibali svého šéfa.

Vincezo Nibali.Třicetiletý „Žralok z Messiny“ dává najevo, že nemá obavy z přítomnosti Aru v sestavě týmu. „Fabio má za sebou silnou podporu sponzorů, ale o lídrovi se rozhodne na silnici!“ zdůrazňuje Nibali. Měl by problém mladšímu kolegovi případně pomáhat? „Neměl, pokud se ukáže na trati, že je lepší. O lídrovi se rozhodne mezi námi dvěma a týmové auto v tom nebude hrát roli,“ vzkazuje Vinokurovi vítěz Gira 2013 a Tour 2014. Vyhrát oba největší etapové závody v jedné sezoně se naposledy podařilo Marco Pantanimu v roce 1998. Od té doby už nikomu. Vincenzo Nibali oslaví 14. listopadu třicetiny. Není těžké si představit motivaci závodníka, který je v ideálním věku a s Girem i Tour už má vítěznou zkušenost…

Nibali dobře ví, že při prezentaci trasy Tour de France příští týden může očekávat nový nátlak Tiňkova, aby se „upsal“ jeho projektu tří Grand Tours. „Každý z těch tří závodů cítíte v nohou i hlavě. Zůstávají s vámi. Museli byste všechno ostatní vynechat. Žádné Tirreno-Adriatico a klasiky. Celý rok jedno stejné schéma: závod-tréninkový kemp a to samé třikrát dokola. Na nic jiného by nebyl čas. A co rodina? Kde to končí?“ pokládá řečnickou otázku Nibali.

-Red-   Foto: Patrick Verhoest a archiv