Pouze 14 týmů dostalo nejvyšší profesionální licenci opravňující k automatické účasti na závodech kategorie World Tour- včetně Tour de France.  Zatím mezi nimi nefiguruje kazašská Astana a francouzský Europcar. Každý z jiných důvodů. Francouzům chybí údajně pouhých 5 % z potřebné finanční garance. Musí ji složit do 10. prosince. Kazaši mají jiný problém – v posledních měsících často diskutované a množící se dopingové případy závodníků hlavního týmu, či „rezervní sestavy“. ProContinentální Astana se už s „druhodivizní“ licencí nuceně rozloučila. Šéf hlavního týmu Alexander Vinokurov musí přesvědčit představitele CIRC (Cycling Independent Reform Commision – Cyklistická Nezávislá Reformní Komise) o účinnosti antidopingové politiky v týmu, za který zodpovídá. K podobnému slyšení byl z inciativy Briana Cooksona, šéfa UCI, pozván také Bjärne Riis – současný manažer týmu Tinkoff-Saxo. Ten však licenci World Tour na sezonu 2015 již získal.

Vincenzo Nibali – lídr stáje Astana pro Tour de France – vyjádřil v minulém týmu přesvědčení, že Astana nejvyšší licenci dostane. Nehodlá svůj dosavadní tým opustit už z toho důvodu, že na jeho osobu je navázano dalších šest závodníků i další členové realizační sestavy. V případě, že Astana nedostane WT licenci, jsou ovšem závodníci automaticky volní. Pokud v příštím týdnu Astana licenci WT nedostane, může se odvolat k Arbitrážnímu soudu v Lausanne. V roce 2013 došlo k podobnému procesu v případě týmu Kaťuša – a ten v Lausanne uspěl a liceni získal.

Mezi nováčky v kategorii World Tour patří švýcarská stáj IAM Cycling, která se nedávno úspěšně zviditelnila světovým rekordem Matthiase Brändleho v hodinovce.  V sestavě WT stájí najdeme nově pozoruhodnou kombinaci Cannondale-Garmin. V velikánům odolávajícím finanční „nepohodě“ současné cyklistiky stále odolávají například Team Sky, Movistar, BMC Racing Team i Trek Factory Team – stáje s jediným titulárním sponzorem.

World Tour týmy 2015:

Ag2r La Mondiale, BMC Racing Team, Cannondale-Garmin, Etixx-QuickStep, FDJ, Giant-Alpecin, IAM Cycling, Katusha, Lampre-Merida, Lotto Soudal, Movistar, Orica GreenEdge, Team Sky, Team Lotto NL-Jumbo, Tinkoff Saxo, Trek Factory Racing.

Pro Continentalní týmy 2015:

Androni Giocattoli (It.), Bardiani CSF (It.), Bora-Argon 18 (Něm.), Bretagne-Seche Environnement (Fr.), Caja Rural-Seguros Rga (Šp.), CCC Sprandi Polkowice (Pol.), Cofidis, Solutions Credits (Fr.), Colombia (Kol.), Drapac Professional Cycling (Aus.), MTN-Qhubeka (JAR), Nippo-Vini Fantini (It.), Team Roompot (Niz.), Rusvelo (Rus.), Team Novo Nordisk (USA), Topsport Vlaanderen-Baloise (Bel.), UnitedHealthcare (USA), Wanty-Groupe Gobert (Bel.).

-Red-  Foto: archiv