Déšť a dva stupně nad nulou. V klasice Milan-San Remo sehrálo počasí opět jednu z hlavních rolí. Drsné podmínky podnítily sedm drsných mužů k heroickému úniku. Většinu závodu v něm strávil i Jan Bárta. Nakonec však došlo na spurt početné skupiny. Nor Kristoff si poradil  s Cancellarou,  Cavendishem, Modolou i obhájcem prvenství Ciolekem. Až desátý dospurtoval Peter Sagan. Zastínil ho Zdeněk Štybar, jehož sedmé místo je historickým úspěchem české cyklistiky na italském „monumentu“.

Po milánském startu se do brzkého úniku pustila sedmíčka Jan Bárta (Netapp-Endura), Nicola Boem (Bardiani-CSF), Matteo Bono (Lampre-ÚnikMerida), Marc de Maar (UnitedHealthcare), Nathan Haas (Garmin-Sharp), Antonio Parrinello (Androni Giocattoli) a Maarten Tjallingii (Belkin). Jejich náskok dlouho narůstal, 70 kilometrů před cílem však klesl pod šest minut. V pelotonu se drželi všichni favorité včetně Cavendishe, Degenkolba, Greipela a Cancellary. Britský spurtér nevypadal v nevlídném počasí zrovna komfortně, ale odváděl stoprocentní profesionální výkon. Se zmenšující se nadějí sedmi jezdců v úniku na jeho úspěšné dotažení rostly šance klasických spurtérů. Ještě před Cipressou a Poggiem ztratil Cavendish dvojici svých hlavních pomocníků –  Kwiatkowski a Renshaw tempu nestačili.  Z týmu OmegaPhrama-QuickStep držel vysokou laťku výkonnosti především Zdeněk Štybar, který se nedaleko před cílem dokonce objevil na čele. Jenže před závěrečným spurtem zůstal Mark Cavendish zavřený příliš daleko od špice závodu. V průběhu stíhání uprchlíků pracovali na čele především jezdci týmu Cannondale a Kaťuša. V koncovce se nejefektivněji prosadila pomoc Luky Paoliniho pro svého kolegu Alexandera Kristoffa, když předchozí útok Vincenza Nibaliho na Cipresse „nenašel pochopení“ u konkurentů.

Věřil jsem dnes v dobrý výsledek, ale dopadlo to mnohem lépe, než jsem před závodem čekal. Nevěřil jsem, dokud jsem neproťal cílovou čáru. Tohle vítězství mi zachránilo kariéru! Je to jeden z největších okamžiků mého života. Závodnící jako Greipel jsou obvykle rychlejší než já, ale po třech stech kilometrech jsem se cítil dobře a oni zřejmě tolik ne. Letos mám dobrou formu, vyhrál jsem už etapu na Tour of Oman,“ řekl usměvaný Alexander Kristoff, který je prvním norským vítezem Milan-San Remo. 

Stejně jako loni uniklo prvenství Fabianu Cancellarovi. Třetí místo vylepšil, ale… „Jsem sice zklamaný, přesto současně spokojený. Druhý v cíli je samozřejmě prvním poraženým. Každý z týmu dnes udělal velkou práci. To je pro mě důležité pro příští závody. Udělal jsem chybu, která mě stála vítězství, ale to je sport,“ svěřil se před blokem belgických klasik obhájce prvenství na těch nejprestižnějších. 

V zimních podmínkých trpěli všichni, Mark Cavendish je však zřejmě nemá obzvlášť rád: „Byl to neuvěřitelný den. Spurt jsem zahájil hodně brzy, ale myslím, že jsem ani jinou možnost neměl. Když vyrazil Modolo, musel jsem taky. Jenže v té zimě se mi v průběhu finiše zastavily nohy,“ přiznal vítěz závodu z roku 2009. „Dnes byla taková zima, že bylo těžké i mluvit a komunikovat mezi sebou. Natož sledovat jiné týmy. Celých 150 kilometrů mě od větru chránil Iljo Keisse. Neuvěřitelnou práci dnes odvel Jan Bakelants. V posledních kopcích u mě vždycky jel nejblíž Štyby. Ve stoupání jsem se cítl super, ale ve sprintu potom ne. Z pátého místa jsem zklamaný, ale těší mě současná kondice. Společně s týmem se díváme dopředu optimisticky. Protože jsme se dostali až do finále závodu, tým mi věří. A já věřím v sebe a to je pro mě nejdůležitější. Když zhodnotím okolnosti závodu, dal jsem do něho všechno a nemyslím si, že bych mohl něco udělat jinak,“ zhodnotil své účinkování Mark Cavendish.

Zdeněk Štybar.Dostat se po třech stovkách kilometrů do hry o závěrečný sprint na San Remu znamená pro Zdeňka Štybara jeden z jeho splněných snů. Dnes se potvrdila správnost náročné cesty za vysokou výkonností a příznivci české silniční cyklistiky se mohou těšít na Zdeňkova představení na belgických silnicích. „Je úplně něco jiného jet nadoraz hodinu při cyklokrosu a závodit na silnici sedm hodin v dešti. To se vůbec nedá srovnávat  Na startu jsme stáli se skutečně silným týmem. Mohli jsme vyjet na Cipressu a Poggio a kontrolovat závod. Na Poggiu už neměly všichni tak dobré nohy. Očekával jsem něco velkého od Cancellary a Sagana. Snažil jsem chytat nástupy a také jsem jel za Lukou Paolinim. To byla součást plánu. Ve sjezdu z Poggia jsme měli silného „Cava“ a tak jsem jel pro něho a udělali jsme všechno, co jsme mohli. Jsem ve velmi dobré formě. Od Paris-Nice jsem se posunul dopředu. Vůbec jsem neměl problém s délkou závodu a z toho jsem skutečně velmi šťastný. Teď si potřebuji odpočinout fyzicky i duševně. Když jste za cílem závodu, začínáte přemýšlet o tom příštím,“ naráží Zdeňěk Štybar na sérii prestižních klasik v Belgii, Francii a Nizozemsku.

Výsledky Milan-San Remo (294 km): 1. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 6:55:56, 2. Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing, 3. Ben Swift (GBr) Team Sky, 4. Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team, 5. Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, 6. Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF, 7. Zdeněk Štybar (Cze) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, 8. Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida, 9. Gerald Ciolek (Ger, obhájce prvenství) MTN-Qhubeka, 10. Peter Sagan (Svk) Cannondale, … 13. Philippe Gilbert (Bel.) BMC), 18. Danille Bennati (It.) Tinkoff-Saxo, 21. Silvain Chavanel (Fr.) IAM Cycling, 24. Andre Greipel (Něm.) Lotto-Belisol všichni stejný čas, … 29. Edvald Boasson Hagen (Nor.) Sky +34, 30. Philippo Pozzato (It.) Lampre-Merida +40, 33. Luca Paolini (It.) Kaťuša +1:12, 39. John Degenkolb (Něm.) Giant-Shimano +1:54, 42. Adam Hansen (Aus.) Lotto-Belisol +2:38, 44. Vincenzo Nibali (It.) Astana +3:15, 56. Thor Hushovd (Nor.) +5:29, 65. Bernhard Eisel (Rak.) Sky +6:23, Heinrich Hausler (Aus.) IAM Cyclin +6:23, 91. Jan Bárta (Cz.) Netapp-Endura +11:42.

Video záznam Milan-San Remo:

http://www.steephill.tv/milan-san-remo/

-Red-   Foto: Milan-San Remo/steephill.tv