Nekonečná rovina a hodiny nudy –  průběh úvodní etapy „Závodu za sluncem“ se zpočátku odvíjel podle očekávaného scénáře, jenže děj etapy se nakonec vyvinul v ukázkovou lekci taktiky. Dnešek měl směřovat k hromadnému spurtu, ale díky Thomasi Voecklerovi bylo málem všechno jinak. Zkušený Francouz se pustil do úniku s mnohem mladším krajanem Delaplacem. Dlouho to vypadalo na bezvýznamnou akci. Michal Kwiatkowski ve žlutém dresu lídra, který si vybojoval v nedělním prologu, šlapal poklidým tempem v pelotonu. Nebylo kam pospíchat. Dvojice v úniku – Thomas Voeckler a Anthony Delaplace – se vstříc cíli v Contres totiž nijak nehnala. Jezdci týmů Europcar a Bretagne – Seche jeli ovšem chytře. S cílem co nejdéle se vystavit televizním kamerám neprovokovali peloton velkým náskokem ani rychlým tempem. Devadesát kilometrů před cílem měli k dobru okolo šesti minut, ale zakrátko se jejich výhoda ztenčila na tři minutky. Od nich spurtérům připraveným si to rozdat v cílové rovince nebezpečí zdánlivě nehrozilo.

Dvojice na čele udržovala tak klidné tempo, že špici pelotonu táhl desítky kilometrů stále jen jediný muž – Stijn Vandenbergh z Etixx-QuickStepu coby osamocený strážce tempa. Nepotřeboval vystřídat. Ostatní jeho kolegové chránili před případnou strkanicí žlutého Michala Kwiatkowského uvnitř balíku. Padesát kilometrů před cílem klesl náskok Voecklera a Delaplace na minutku a půl. Hotovo? Zdaleka nebylo! Peloton nechtěl uprchlíky dojet, umožnil by nástup někoho dalšího a nejspíš méně pohodlného. Chodilo se proto každou chvíli „na záchod“. Peloton zastavil, cyklisté zavlažili příkopy  kolem silnice a náskok Voecklera s Delaplacem rázem vyskočil z jedné minuty na dvě. Tohle se několikrát opakovalo.

Cíl se ovšem blížil a když k němu chybělo 25 kilometrů, Voeckler ostře nastoupil. Delaplace se chytil do háku a dvojice pak vzorně střídala. Kristoff vítězí v 1. etapě. Než to peloton zaregistroval, náskok slibně narostl. Ještě pět kilometrů před cílem to byla téměř minuta a uprchlíci živili reálnou naději na úspěšné dotažení úniku až do cíle. Jenže odpočinutý peloton letěl v koncovce ještě rychleji než obvykle a patnáct stovek metrů před cílem Voecklera s Delaplacem dostihl. Oběma jezdcům úspěšně propagujícím „druhodivizní“ dresy se ovšem podařilo proměnit závěr nudné etapy v zajímavé drama. Další způsobil Tom Boonen, když si v posledních kilometrech škrtl předním kolem o zadní jezdce před sebou a zbytečně skončil v kotrmelcích. Žel také v nemocnici. Podle informace týmu Etixx-QuickStep utrpěl dislokaci ramene s pravděpodobnou délkou léčby tři až šest týdnů. Boonen je nejpsíš ze hry pro nejdůležitější období celé sezony – jarní belgické klasiky, které ztrácejí jednu z hlavních postav. Letos pětatřicetiletý Boonen již dříve avizoval zakončení kariéry sezonou 2016.

Ve spurtu 1. etapy Paris – Nice pak prokázal Kristoff vysokou formu úvodu sezony a jasně předčil Bouhanniho, Coquarda, Hausslera i další spurtéry. Kwitkowski bezpečně uhájil žlutý trikot.

-MS-       Foto: Paris – Nice