Grenchen – Třiačtyřicáté narozeniny oslavil dnes německý cyklista Jens Voigt světovým rekordem v hodinovce. Na velodromu ve švýcarském Grenchenu ujel za 60 minut o jeden kilometr a čtyři sta deset metrů více než před devíti lety Ondřej Sosenka v Krylatském. Voigt svým výkonem zakončil úspěšnou osmnáctiletou kariéru. Přesto může být jeho výkon (mírným) zklamáním. Experti předpokládali, že podle nových pravidel umožňujících použití stíhačského speciálu může za hodinu ujet více než 52 km. Podle některých odhadů dokonce přes 53 kilometrů. Je brzy na přesné porovnání Voigtova výkonu se Sosenkovým – německý silničář měl k dispozci zjevně rychlejší techniku než český cyklista. Kolik přesně ho proti Sosenkovi zvýhodnila, je otázka, na kterou zřejmě časem odpovědí experti – pokud je to vůbec možné přesně spočítat.

Jens Voigt v každém případě stanovil základní rekord nové éry hodinovky. V zaplněné hale si po výkonu vyslechl ovace svých příznivců, kteří zaplnili halu v Grenchenu, píseň Happy Birthday i německou státní hymnu. Jaký rozdíl oproti komornímu prostředí před devíti roky v Krylatském, kdy Sosenkovi v prázdné hale gratulovali jen rodinní příslušníci a nejbližší přátelé!

Jens Voigt při rekordní jízdě. Jensi Voigtovi také blahopřál Brian Cookson – president UCI, který vyjádřil naději, že modernější pravidla přilákají k této disciplíně další zájemce. „Není teď velký rozdíl mezi stíhačským speciálem a kolem, jaké mohou používat silničáři při časovkách. Předpokládám, že tahle okolnost může k hodinovce přihnout pozornost více závodníků. „Mezi nimi vidím především Wigginse a Fabiana (Cancellaru). Ať si to užijí,“ usmál se na tiskové konferenci Jens Voigt. „Nemohu vůbec chodit ze schodů, ale hodinovku jsem jinak užil. Po závodní cyklistice se mi bude stýskat,“ řekl také krátce po výkonu Jens Voigt.

Jakého výkonu by dosáhl na konvenčním – klasickém kole, které měl k dispozci Ondřej Sosenka? „Těžko říct, samotného by mě to zajímalo, ale další pokus abych se to dozvěděl, už absolvovat nehodlám,“ odpověděl s úsměvem Voigt na otázku PelotonSportu. Jaký výkon od sebe před startem hodinovky očekával? „Po testu, který jsem několik dní před pokusem absolvoval, jsme si stanovili minimalistický plán na 50 300 metrů. V průběhu hodinovky jsem však poznal, že mohu jet rychleji,“ řekl Voigt, který se na průměr přes 51 km/h dostal až zrychleným závěrem v posledních peti minutách úspěšného pokusu. .

Manfred Strnad         Foto: Pavel Myška