Lance se držel na čele skupiny. Na sobě neměl nic než proužek plavek Speedo a nahoře tričko bez rukávů. Tenhle „dres“ považoval Eddie B za legrační, ale měl tu výhodu, že mu umožnil zblízka si prohlédnout muskulaturu mladého Armstronga od hlavy k patě. Eddie B si okamžitě všiml, že ten kluk má moc svalů na horní polovině těla. Ty se samozřejmě hodí v první disciplíně triatlonu, ale na kole jsou zbytečnou přítěží. Mezi profesionálními cyklisty existují dokonce tací, kteří odmítají nosit těžší nákupy ze supermarketu, aby jim nenarostly „svaly“! Část závodu vedla do kopce a v něm se Armstrong zvedl ze sedla. Eddie B viděl, že jeho sledovaný závodník není na kole příliš zadobře s technikou jízdy. Lance se příliš kýval ze strany na stranu, ale jedno však bylo Eddiemu B jasné okamžitě. Sílu, jakou buší do pedálů, má ohromnou! Armstrong nepřipomínal talent typu LeMonda. Když byl LeMond ve věku, jako právě teď Armstrong, už měl za sebou úspěch v podobě titulu juniorského mistra světa. Věděl, jak ovládat kolo i jak se pohybovat v závodě. LeMond měl také na cyklistiku výhodné štíhlé a šlachovité tělo.

Po závodě se Eddie B sešel s Lancem a jeho matkou Lindou. Při obědě jim vysvětlil, že hledá mladé talentované sportovce, kteří jsou ochotní Eddie Bpodstoupit náročnou cyklistickou přípravu a stát se skutečnými cyklisty. Řekl jim, že Lance má pro něco takového velký potenciál. Než se však definitivně rozhodl věnovat svůj čas a úsilí mladému Armstrongovi, chtěl Eddie B podrobně znát jeho zdravotní stav. Když se Lance zeptal, jak často bývá nemocný, dostalo se mu odpovědi: „Nikdy“. Eddie B se obrátil k Lindě: „Je to pravda?“ „Jistě, je to velmi zdravé dítě,“ řekla mu Armstrongova matka. U oběda se Lance moc neprojevoval, raději zůstával zticha. Neskočil hned po nabídce kouče, který zjevně vyžaduje striktní kázeň a je zvyklý mít nad svými závodníky absolutní kontrolu. Lance taky zvažoval klady a zápory cyklistiky. Triatlon versus cyklistika! Který z těch dvou sportů je pro něho lepší? Lance Armstrong se nejprve chtěl dozvědět víc o týmu Eddieho B a také o jeho sponzorech. Dokáže si cyklistikou vydělat tolik jako v triatlonu? Dosáhne na kole stejné slávy, jakou mu začíná přinášet kombinace plavání, cyklistiky a běhu? Eddie B mu popsal poměry v profesionální cyklistice a řekl mu, že nejlepší závodníci si v Evropě vydělají až milion dolarů ročně. 

Další ukázku z knihy Wheelmen, kterou můžete v anglickém originále zakoupit prostřednictvím VeloBooks.cz, najdete na stránkách PelotonSportu příští úterý – 8. listopadu.

Přeložil: Manfred Strnad     Foto: archív