Na úvod sezony 1994 závodil Armstrong v Mexiku. Jeho chování dělalo Lindě starosti. Ačkoli byl dospělý, chtěla mu matka dál aktivně vstupovat do života. Potřebovala však poradit a tím rádcem neměl být nikdo jiný než Greg LeMond – trojnásobný vítěz Tour de France. Linda požádala Grega a jeho manželku Kathy o schůzku. Společně s J. T. Nealem přijela za LeMondovými do Minnesoty, aby si s nimi promluvila o svém synovi. LeMond měl velké zkušenosti se závoděním a životem v Evropě vůbec. Jenže měl úplně jinou povahu než Lance. Do Evropy se sice vydal skoro ve stejném věku, ale nevěděl, co má Lindě říct. LeMond si byl vědomý toho, že není žádným charakterovým vzorem, věděl o svých chybách, ale současně mu bylo jasné, že je úplně jiný než Lance.

Gregu LeMondovi nechyběla vnitřní stabilita a povahou se tolik lišil od  nestálého Lance. Greg poznal svou budoucí manželku Kathy jako velmi mladý a společně přečkali všechny vzestupy i pády jeho cyklistické kariéry. Když se Linda loučila s LeMondovými, odlétala s pocitem vzájemných sympatií, ale dostalo se jí jen mála odpovědí na své otázky.

Po úvodu sezony v Mexiku, absolvoval Armstrong několik menších závodů v Evropě a koncem února se vrátil do Států. Armstrong v sezoně 1994.Z nadcházející sezony měl velké obavy. Věděl, co od něho jako mistra světa sportovní veřejnost čeká. V přípravě nic neošidil a v zimě trénoval tvrdě, nicméně v prvním velkém závodě roku 1994 neuspěl. Od soupeřů dostal nářez. V klasice Milán – San Remo vítězí cyklisté s velkou vytrvalostní kapacitou, kterým nechybí spurtérské schopnosti. Téměř tři stovky kilometrů zasadily hlubokou ránu Armstrongovu egu. V dubnu startoval v Belgii v další proslulé jarní klasice Liége-Bastogne-Liége, která se pořádá od roku 1892. Na 250ti kilometrech  kopcovitými Ardenami podal skvělý výkon, ale v závěru se opět projevila jeho taktická nevyzrálost. V koncovce ho sólem překvapil Rus Jevgenij Berzin, který závodil za tým Gewiss – spolupracující s doktorem Ferrarim. V květnu se Armstrong zúčastnil etapového Tour DuPont a stejně jako před rokem skončil druhý. Jenže pro svou rozjíždějící se kariéru potřeboval vyhrávat. Především ve velkých závodech!

Armstrong s přítelkyní Danielle Overgaagovou. Pokud se měl v cyklistice prosadit mezi největší postavy tohoto sportu, musel chtě nechtě přemýšlet o náročném objemovém tréninku, kterým by se připravil na závody jako je Tour de France. Na sezonu 1994 si vzal s sebou do italského Coma přítelkyni Sonni. Bydleli ve dvoulůžkovém apartmánu. Lance trávil celé dny na kole společně s Frankie Andreuem a George Hincapiem. Během tréninkových jízd se Lance často dostával do konfliktu s italskými řidiči. Koncem sezony oznámil  své přítelkyni, že se musí rozejít. Řekl jí, že jeho týmový manažer Jim Ochowicz si o něm myslí, že k přípravě přistupuje laxně a jeho matka Linda považuje přítomnost Sonni za příliš rozptylující. Zklamaná si zabalila věci a odletěla z Evropy domů. Lance však sám dlouho nezůstal. Během několika měsíců si našel novou přítelkyni – dánskou cyklistku Danielle Overgaagovou, kterou potkal na výstavě Interbike v Las Vegas. Danielle s ním pak odjela do Coma, naučila ho trochu dánsky – hlavně sprostá slůvka – a doprovázela ho, když se vracel do Států.

Vrcholem sezony 1994 nebylo vystoupení na Tour de France, ale rozhodnutí Motoroly pokračovat ve sponzorství. Armstrong s LeMondem v roce 1994. Armstrongovi nabídli dvouletou smlouvu s platem 850 000 dolarů ročně. Tolik nikdo jiný v týmu nevydělával. Zatímco Armstrongova hvězda stoupala, LeMondovi se nedařilo  navázat na někdejší úspěchy. Před Tour de France inovoval svůj trénink a byl přesvědčený, že uspěje. Místo toho Tour 1994 vůbec nedokončil. Dostala ho záhadná tělesná slabost a musel slézt z kola. Kathy na závody s Gregem moc nejezdila. Starala se o jejich tři děti a v době Tour trávila čas  v Belgii v domě, který si s Gregem společně vybrali. Den poté, co LeMond vzdal Tour de France, uslyšela Kathy zvonit v hale telefon.

„Ahoj, tady je Lance.“

„Jaký Lance?“ zeptala se Kathy a nenapadlo jí, že by to mohl být ten mladý americký cyklista.

„Lance Armstrong. Rád bych si pronajal váš dům v Belgii.“

„Cože!?“ Kathy málem vypadlo sluchátko z ruky, jak ji Armstrongova slova šokovala.

„Greg skončil a tak jsem si myslel, že bude váš dům volný.“

„Náš dům není na prodej ani k pronájmu,“ odpověděla Kathy.

 

Přeložil: Manfred Strnad     Foto: Wheelmen a archív

Další ukázku z knihy Wheelmen, kterou můžete v anglickém originále zakoupit prostřednictvím VeloBooks.cz, najdete na stránkách PelotonSportu příští úterý 20. prosince.