Firma Nike se rozhodla vstoupit do profesionální cyklistiky. Šéfové od Nike se v tomhle sportu moc nevyznali. Klíčovou roli měl pro ně sehrát Lance Armstrong. Výkonný ředitel Phil Knight přiletěl v červnu 1996 do Paříže mrknout se na tenisový turnaj French Open a při té příležitosti dojednal s organizátory Tour de France, že napříště se logo Nike objeví na slavném „maillot jeune“ – žlutém trikotu lídra nejprestižnějšího závodu planety. Cyklističní tradicionalisti byli zvyklí na italskou značku Giordana a považovali Američany za přivandrovalce, kterým v cyklistice chybí autenticita. Lidé od Nike dost spoléhali na Armstronga. Rozsáhle ho prezentovali na webových stránkách. Společně s L. A. připravovali kolekci nových cyklistických treter. Jenže světový šampion z roku 1993 se cítil čím dál unavenější a kvůli bolesti ve varleti už ani nedokázal sedět delší dobu na kole a absolvovat obvyklý trénink.
Po návratu z Evropy se Armstrong se přece jen odhodlal zajít k lékaři. Doktor v texaském Austinu byl nejprve přesvědčený, že se jedná o infekci, ale pro jistotu ho poslal na další vyšetření. Ultrazvuk naznačil pravděpodobnost nádoru, kterou následný rentgen s jistotou potvdil. Zdrcující informace! Zejména, když se zjistily metastázy v plicích. Lance byl v šoku. Nevěděl, co má dělat. O tři hodiny později zavolal svému mentorovi J. T. Nealovi a pak Lindě. Jeho maminka nemohla strašné novince uvěřit. Vždyť Lance je přece tak mimořádně silný a nezdolný!
S léčbou nešlo otálet. Operaci postiženého varlete podstoupil Armstrong v Austinu hned příštího dne. A krátce nato přišla na řadu chemoterapie. Probíhla ve čtyřech třítýdenních cyklech. První den chemoterapie byl poměrně nenáročný – Lance dostal dokonce souhlas, že kvůli zachování kondice smí vyjet na trénink! Nic dlouhého, ale přesto plných pětapadesát mil. Lance ještě absolvoval vyšetření v Houstonu a za týden odtud přišla další šokující zpráva: metastázy se rozšířily i do mozku. Doktor Anderson informoval Lancovu matku Lindu, že tento typ rakoviny je hodně virulentní a Lance potřebuje agresívnější formu léčby. Šance na přežití? Sotva padesát na padesát.
Lance Armstrong svolal tiskovou konferenci, Lisa ho držela za ruku, po druhém boku seděla jeho matka. Při tiskovce sám sebe jmenoval mluvčím v otázkách včasné návštěvy lékaře a apeloval na mladé muže, aby se nechali okamžitě vyšetřit, pokud na sobě zpozorují znepokojivé příznaky. Po celém světě se rozběhla vlna solidarity s Lancem Armstrongem. Povzbuzující emaily dostával nejen od cyklistů, ale účast mu vyjadřovali i lidé, kteří neměli ani potuchy, že ve Francii každoročně v červenci probíhá „nějaký cyklistický závod“. Jeden z těch emailů odeslal specialista z „Indiana University Hospital“ v Indianapolis. Lékaři této nemocnice se domnívali, že operace metastáz v mozku by mohla být účinnější, než je chemoterapie. Také navrhli, aby byl v léčbě omezen bleomycin – jeden z léků „chemoterapeutického koktejlu“. Ničil pacientovi plíce. Lance se rozhodl, že lékaři z Indianapolisu jsou pro něho tím pravým týmem.
Operaci mozku podstoupil Armstrong mezi dvěma chemoterapeutickými cykly. Zákrok odhalil dvě rakovinná ložiska průměru šesti centimetrů, ale povzbuzující bylo, že chemoterapie je „spálila“. Armstong se po operaci zotavoval a 27. října ho přišli do nemocnice navštívit přátelé. Bylo jich tolik, že se všichni nevešli do jeho pokoje. V nemocnici museli najít větší místnost. Mezi návštěvníky byla Lisa, která zanechala střední školy, aby byla při ruce, Chris Carmichael a jeho přítelkyně Paige, týmový kolega Frankie Andreu a Betsy, která už v té době byla Frankieho snoubenkou. Povídali si, když do místnosti vstoupili dva lékaři. Lancovi se představili a začali pokládat otázky. Betsy je přerušila a navrhla, aby raději odešli a v debatě s doktory nerušili Lancovo soukromí. Lance však trval na tom, aby všichni zůstali. Mezi rutinní otázky vložil jeden z lékařů dotaz, jestli Armstrong bral někdy výkonnost povzbuzující látky. Lance Armstrong suše odpověděl, že EPO, testosteron, růstový hormon, kortizon a steroidy. Betsy se zhrozila. Krátce nato na Frankieho udeřila: „Nikdy si tě nevezmu, jestli taky děláš tyhle podělaný věci, kterýma si Lance způsobil rakovinu!“ Frankie se jí snažil uklidnit a zalhal: „Já tyhle zasraný věci nedělám“.
Přeložil: Manfred Strnad Foto: Wheelmen a archív
Další ukázku z knihy Wheelmen, kterou můžete v anglickém originále zakoupit prostřednictvím VeloBooks.cz, najdete na stránkách PelotonSportu příští úterý 17. ledna.