Na prahu sezony 2000 zavládla sice v pelotonu profesionálů nervozita kvůli novým testům na EPO, ale Lance Armstrong byl v tomto směru klidný. Dr. Michele Ferrari poradil jezdcům týmu US Postal Service, jak se mají vyhnout pozitivnímu dopingovému nálezu. Stačilo injekci aplikovat přímo do žíly, místo do svalu. Zakázaná látka opustí „systém“ již během 12ti hodin místo několika dní. Armstrong také dobře věděl, že testy na EPO jsou „v plenkách“. Jejich nespolehlivost by se dala snadno napadnout. S rostoucím týmovým rozpočtem si „Pošťáci“ také mohli dovolit finančně náročnější a hůře zjistitelné metody – například krevní transfuze. Tato exkluzivita se zpočátku týkala jen Lance Armstronga, Tylera Hamiltona a Kevina Livingstona, který proslul téměř dokonalým stylem šlapání do pedálů.

Do Tour de France 2000 znovu po roční přestávce zasáhl Marco Pantani. Kromě „Piráta“ patřil opět k favoritům i Jan Ullrich – tehdy sedmadvacetiletý vítěz Tour z roku 1997. Až do desáté etapy nebylo jasné, jestli si Armstrong poradí se soupeři stejně suverénně jako v roce 1999. Jedenáctá etapa zavedla peloton do Pyrenejí. Od startu v Dax na něj čekala trasa dlouhá dvě stovky kilometrů – mimo jiné přes Col de Marie-Blanque a Col d´Aubisque. Se závěrečným třináctikilometrovým výjezdem na pověstný Hautacam.

Jezdci se vzbudili do chladného a navíc deštivého rána. Nikdo se na tuhle etapu netěšil. Kromě Lance Armstronga. Čím horší podmínky, tím Lance Armstrong ve stoupání na Hautacam. lépe pro něho! Armstrong, Ullrich i Pantani zůstávali po celou etapu pohromadě až k úpatí Hautacamu. Hned na začátku stoupání zaútočil Pantani a vytvořil za sebou menší mezeru. Armstrong chvíli čekal, ale pak ho rychle dojel. Potom „Piráta“ prostě minul. Také Ullrich ztrácel. Armstrong v etapě zvítězil a oblékl žlutý trikot. Po této etapě druhý Ullrich v průběžném pořadí ztrácel na Armstronga 4 minuty a 14 vteřin. O tom, kdo vyhraje poslední ročník Tour de France druhého milénia nebylo pochybností. Následujícího dne bylo volno. Ideální doba na transfuzi krve. Lance, Kevin a Tyler ji dostali v jednom hotelu v Provence. Následujícího dne byla na pořadu etapa s cílem na Mont Ventoux. Etapa, ve které Armstrong svedl památný souboj s Pantanim. Duel, který vešel do dějin cyklistiky.

Přeložil: Manfred Strnad    Foto: Wheelmen a archív

Další ukázku z knihy Wheelmen, kterou můžete v anglickém originále zakoupit prostřednictvím VeloBooks.cz, najdete na stránkách PelotonSportu příští úterý 4. dubna.