Po pátém prvenství v Tour de France se život Lance Armstrong prudce změnil. Významnou součástí té změny představoval rozvod s Kristin. Po rozpadu manželství neztrácel Lance čas. Odejel do Hollywoodu, kde s Sheryl Crow navštěvovali večírky, společně se účastnili filmových premiér a chodili na zápasy Los Angeles Lakers. Armstrong se všude ocitl středem pozornosti. George Vecsey – novinář newyorských Timesů – označil v jednom svém článku Lancův životní styl za požitkářský. Producenti připravovali cyklistův životopisný film. Hlavní roli měl hrát Matt Damon. Vztah Lance Armstronga a Sheryl Crow zaměstnával média téměř denně. Mnozí jeho příznivci se ovšem stále nemohli vzpamatovat ze šoku, který jim jejich „Svatý Lance“ způsobil rozvodem s Kristin. Vždyť stála po jeho boku v nejtěžších dobách a pro mnohé byl ztělesněním všech ctností – osobou s čistým charakterem Ježíše Krista.  Člověkem, který je inspiroval. 

Pokud však už Lance Armstrong opustil manželku a utekl s popovou zpěvačkou, zvolil tu správnou. Sheryl Crow stálaLance Armstrong a Sheryl Crow. oběma nohama na zemi, byla elegantní a už dospělá – žádná dvacetiletá hvězdička. Armstrong si u veřejnosti vylepšoval image rolí štědrého otce. Po rozvodu se Kristin s dětmi usadila v Austinu, aby Lance své tři potomky mohl pravidelně vídat. Rozhodl se omezit přípravu mimo Texas a Kalifornii. Reportérům řekl, že raději prohraje Tour de France, než aby žil daleko od svých dětí. V souvislosti s tím, jak si Armstrong ujasňoval životní priority, prohlásil, že favoritem Tour de France sezony 2004 je pro něho Jan Ullrich. Němec na to reagoval slovy, že Armstrong rozehrává přes média  svoje psychologické hry.

Armstrong s týmem.Pětinásobný vítěz Tour však ve skutečnosti zdaleka nehodlal přepustit trůn na nejprestižnějším etapovém závodě světa Ullrichovi ani komukoli jinému. Loňské prvenství ho katapultovalo do stratosféry života celebrit a on chtěl, aby jeho sláva pokračovala. Věděl, že nejlepším způsobem jak toho dosáhnout, bude vyhrát Tour pošesté! Tohle ještě žádný jiný cyklista nedokázal. Armstrong byl na svůj cíl soustředěný jako nikdy předtím. V předchozím ročníku s Ullrichem málem prohrál a Němec ucítil šanci. Zaznamenal Armstrongovu slabost, byť mírnou. V Tour de France 2003 kolem něho po letech proletěl závan vítězství a teď ho znovu toužil přetavit v realitu. Bylo zřejmé, že Jan Ullrich bude na Tour de France připravený jako ještě nikdy. Na počátku každé sezony se Armstrong mohl spolehnout na  Ullrichovu nadváhu. Ten během zimy jedl a pil všechno, na co měl chuť. Jenže Armstrong tentokrát tušil, že Ullrich začne tvrdě trénovat mnohem dříve a bude tedy na Tour lépe připravený. Vyvodil z toho pro sebe jednoznačný závěr. Kromě jiného musí radikálně „upgradovat“ materiál a vybavení.

Lance Armstrong svolal své sponzory na schůzku do hotelu Standard – do nejmodernějšího z hotelů v Los Angeles. Všichni se shromáždili v konferenčním sále u velkého stolu, v jehož čele seděl Lance Armstrong a jeho agent Bill Stapleton. Ten přítomným vysvětlil, že vítězství Lance v sezoně 2003 bylo příliš těsné a zaznamenaly se problémy s výživou, oblečením i komponenty Lancova kola. Všechny musí být vyřešeny! Armstrong chtěl po sponzorech, aby své kroky koordinovali tak, že všechny součásti jeho výstroje budou k sobě přesně vyladěné z hlediska funkčnosti i pocitu komfortu při závodě. Armstrong instruoval lidi od Treku, který vydával 30 až 40 procent svého marketingového budgetu jen na něho, aby úžeji spolupracovali se Shimanem, které dodávalo kolu komponenty. Měli společně vyvinout dokonalejší nástroj pro cyklistického virtuoza. Shimano vyšlo Armstrongovi vstříc už dříve, když pro něho vyrobilo kazetu s jedním pastorem navíc oproti standardu. Pětinásobný vítěz Tour také instruoval výrobce brýlí Oakley, aby jejich vývojáři více spolupracovali se značkou Giro – producentem přileb. Požadoval například, aby měl v helmě větší otvory kvůli lepšímu usazení brýlí, když si je sundavá a nasazuje nahoru  na přilbu. Armstrong se zajímal o všechny obory, které nějak souvisely s výrobou výstroje a komponentů. Požadoval, aby ve větrném tunel byly testovány nejen helmy, ale také brýle. Ty navíc musely vypadat stylově.

Něco podobného jako s výstrojí plánoval udělat i s kolem. Do vývoje se zapojil jeho nový sponzor AMD, který doLA v roce 2004 projektu vložil počítačové programy. Výsledkem byl kromě kola i nový aerodynamičtější dres firmy Nike. Především však zcela nový bicykl. Lance neměl čas, aby ho s techniky trávil v aerodynamickém tunelu, proto se najal dvojník – jeden kanadský triatlonista, který měl stejné parametry jako Lance Armstrong. Celý projekt ve větrném tunelu nazvaný „F-One“ stál milion dolarů. Když pak Armstrong usedl na své milionové kolo, pocítil zklamání. Objel na něm několik menších závodů, ale nakonec řekl Bruyneelovi, že se raději vrátí ke svému loňskému modelu kola. Johanu Bruyneelovi nezbylo nic jiného než zavolat do Treku a dalších firem zúčastněných na programu „F-One“, že Lance na celý jejich vývoj a úsilí kašle.

Přeložil: Manfred Strnad    Foto: Wheelmen a archív

Další ukázku z knihy Wheelmen, kterou můžete v anglickém originále zakoupit prostřednictvím VeloBooks.cz, najdete na stránkách PelotonSportu v pondělí 10. července.