Není velkým překvapením, že vítěz Tour de France z roku 2012 se chce na francouzské silnice ještě jednou vrátit v plné formě. Bradley Wiggins sice nepovažuje další prvenství za reálné, ale letos se cítí natolik silný, že chce být rozhodujícím článkem týmu Sky v cestě Chrise Froma za obhajobou loňského triumfu. „Pak bude zbývat 18 měsíců do olympijských her  Nejvyšší čas se plně věnovat dráze,“ přemítá Wiggo. V Riu by rád získal pátou zlatou medaili ve stíhačce. Tyto dva smělé cíle však nebrání Wigginsovi přemýšlet také o jiné dráhové výzvě. Rozvířená atmosféra kolem dlouho spící hodinovky ho nenechává klidným. Uvědomuje si, že právě on je v podstatě nejideálnějším cyklistou světa, který by mohl překonat současný světový rekord Ondry Sosenky z roku 2005. Český jezdec ujel za 60 minut na dráze v Krylatskom 49 700 metrů.

„Pravděpodobně pojedu svou poslední Tour. Už proto bych rád předvedl dobrý výkon. Je také pravděpodobné, že zůstanu závodníkem týmu Sky ještě pár roků. I když třeba jen jako dráhař. Tým Sky byl však původně založený se záměrem, aby pomohl dráhové cyklistice v Británii. Na dráze přirozeně naberu nějakou váhu navíc a to jistě velmi změní mé možnosti jako silničáře,“ říká Wiggins, který pozorně sledoval výsledkový propad svých krajanů na nedávném světovém šampionátu v kolumbijském Cali. Mladí stíhači skončili v kvalifikaci až osmí.

„Myslím, že se mohu reálně nominovat do týmu. Podívejte se, jak si počínali na mistrovství světa. Byl bych rád, kdyby se na dráhu vrátili Bradley Wiggins.také někteří další týmoví kolegové jako třeba Pete Kennaugh. Pravděpodobně se nebude chtít na dráhu vrátit Geraint Thomas. Na silnici mu to jde dobře. Neberu dráhu na lehkou váhu. Možná se objevím v kvalifikacích už příští zimu,“ plánuje vytáhlý cyklista momentálně nasměrovaný ke zcela jinému cíli. „Paříž-Roubaix jsem už v minulosti zvládl dobře. Cítím se v dobré formě a letos budeme mít silnější tým, než kdykoli předtím. Necítím se jako vyložený lídr týmu, protože na Roubaix musíte přijet s více závodníky schopnými dotáhnout ambice týmu do konce. Závod je příliš nevyzpytatelný, abychom vsali na jediného lídra. Jsem připravený pomoci Ianu Stannardovi a Geraintu Thomasovi. V každém případě chci být vpředu v Ahrenbergském lese. Pak se uvidí, jaké kdo bude mít nohy,“ naznačuje taktiku pro závod s cílem na velodromu v Roubaix v neděli 13. dubna.

Tým Sky je provázaný s britským národním týmem. Podle mnohých expertů je Bradley Wiggins ideálním typem cyklisty, který by mohl stanovit nový světový rekord v hodinovce. Perfektně zvládá nezbytné dráhařské dovednosti a když je ve formě, dokáže celému světu dominovat na dlouhé časovce. „Hodinovka je záležitost, o které bych mohl reálně přemýšlet. Přiznám se ale, že je to příliš těžký úkol. Nechce se mi do toho! Vzpomínám si, jak jsem sledoval Boardmana v roce 2000. Vypadalo to děsivě, jak trpěl. Hodinovka se nedá zajet jen tak. Na speciální přípravu pořebujete minimálně osm až deset týdnů. Hodinovka je strašná zejména kvůli tradičnímu posezu na klasickém kole. Jestli se Fabian pokusí rekord překonat, bude to mít nesmírně těžké. Složité je vůbec najít vhodný termín. Jedině snad obětovat přípravě zbytek sezony po Tour de France,“ přemítá Wiggins, který 4. dubna oslaví čtyřiatřicáté narozeniny. Pokud mu na hodinovce nejvíce vadí klasické kolo, je možné, že tuto „překážku“ UCI brzy odstraní. Nový šéf světové cyklistiky Brian Cookson je příznivcem hodinovky a netají se přáním tuto disciplínu zatraktivnit. Mimo jiné změnou současných pravidel. Typ kola je stěžejním bodem uvažovaných změn.

-MS-    Foto: Team Sky a archív