Neuběhlo ani půl roku a hodinovka zažila čtyři pokusy o překonání světového rekordu. Tři byly úspěšné. Pouze Jack Bobridge v závěru ledna neuspěl. O několik dní později ho ovšem nahradil krajan od „protinožců“ Rohan Dennis, když stanovil nyní platnou rekordní vzdálenost 52 491 metrů. Jakou hodnotu má tento výkon pro Bradley Wigginse? Na to se zeptal redaktor severu VeloNews aktuálního mistra světa v časovce, který právě otevírá svou poslední silniční „půlsezonu“ v poušti Qataru. „Myslel jsem, že zajede výkon okolo 53,5 kilometru. Do cíle mu zbývalo 20 minut a měl to stále ještě rozjeté na 52,8 km. I na jeho příkladu se ukazuje, jak je hodinovka těžká,“ upozorňuje Wiggins, který se o nový rekordní zápis hodlá pokusit v létě na olympijské dráze v Londýně.

„Jacka jsem tipoval ještě výše – na 54 kilometrů. Hodinovku jsem nedávno konzultoval s Matthiasem Brändlem a shodli jsme se na tom, žeBradley Wiggins zahajuje svou sezonu na etapách Kolem Qataru. hodinovkou lidé podceňují. Měl bych prý zajet bez problémů 55 kilometrů a spíš ještě lépe. Nechci nyní svůj výkon odhadovat. V každém případě se do hodinovky pustím až po důkladné přípravě. Rohan na ní šel téměř rovnou ze silničního závodu a to není ideální. Proto plánuju pokus až na červen. Chci jet Roubaix a po klasikách budu mít osm týdnů na speciální přípravu,“ vysvětluje svůj plán Bradley Wiggins.

Bradley Wiggins. „Nedostanete ze mě žádný tip. Všichni říkají 55, 55, 55. Ale fakticky nemám představu, nikdy jsem tak dlouhý výkon na dráze neabsolvoval. Zkušenosti Jense, Matthiase, Jacka i Rohana jsou pro mě samozřejmě inspirující. V souvislosti s hodinovkou přesto pořád existuje řada nezodpovězených otázek. Například – teplota v hale? Matthias jel v 26ti stupních Celsia a říkal, že bylo moc horko. Chris Boardman mi naopak radí naladit teplotu na 30 stupňů! Jisté je, že nejvhodnějším místem je Londýn. Ze všech hledisek včetně komerčního. Před časem se objevily informace, že bych měl hodinovku absolvovat na Mallorce, ale bude to olympijská dráha,“ říká Sir Bradley.

„Přesné datum? To ještě nevím, ale nejspíš někdy v polovině června. Doporučovali mi také 333,3 metrů dlouhou dráhu. Pro cyklisty, kteří nemají moc zkušeností s velodromem je asi dlouhá výhodnější, ale já říkám: Když dráha, tak dráha! A tu máme v Londýně… Překvapilo mě, že Brändle jel hodinovku v Aigle, kde je to hodně krátké. Také ke konci hodně trpěl. Že se Dennis na kole ke konci zmítal podobně jako Jens? To mě nepřekvapuje. Vydržet tak dlouho v té pozici není legrace,“ dobře ví Bradley Wiggins, který zjevně nehodlá v přípravě nic podcenit a z hodinovky tím vytváří napínavé drama s rozuzlením až za dlouhé měsíce. Team Sky zcela jistě promění jeho trénink v přitažlivý seriál – nepochybně komerčně úspěšný.  

-MS-    Foto: Team Sky