Loni se Bradley Wiggins trápil na italském Giru, letos si užívá výtečnou květnovou formu, kterou úročí na etapáku Okolo Kalifornie. Suverénním vítězstvím v pondělní časovce se dostal do čela závodu a žlutý dres drží i po čtvrté z celkových osmi etap. „Bradley je defitinitivně v dobré formě a pomůže Chrisi Froomovi při Tour de France. Výběr závodníků však ještě není ukončený. Startovat by chtěli úplně všichni závodníci našeho týmu. To samozřejmě není možné. Ve hře o nominaci je momnetálně ještě 14 až 15 jezdců,“ vysvětluje Kurt Asle Arvesen – ředitel týmu Sky.

„Bradley ukazuje v Kalifornii dobrou formu, ale stále ještě není na své top výkonnosti. K té by se měl dostat v červenci. Když se podíváte na Wiggins.jeho nejlepší sezonu, kdy vyhrál Tour de France, uspěl nejprve v Romandii a pak na Dauphiné Libéré. Současný start v Kalifornii přesně zapadá do modelu přípravy roku 2012. Jeho start na Tour závisí na více okolnostech. Tou základní pochopitelně je chuť Bradleyho ten závod jet. Nepochybuji ovšem, že po startu na Tour letos opět touží,“ říká Arvesen.

Oproti loňsku se Bradley Wiggins změnil – nechal si narůst vousy. Je opět mimořádně hubený, ale zdá se, že do jeho „pavoučích nohou“ znovu „sestoupila síla“. V kalifornské časovce na 20,1 km nadělil druhému v pořadí Rohanu Dennisovi (Garmin-Sharp) 44 vteřin, třetí skončil Taylor Phinney (BMC) se ztrátou 52 vteřin. Všichni ostatní závodnící dostali od Wigginse více než minutu. Devátým místem překvapil Jens Voigt (-1:24) a velmi solidní výkon předvedl i patnáctý v pořadí časovky Peter Sagan (-1:36). Leopold König zaznamenal 18. čas se ztrátou 1:42 na Wigginse.

Wiggins na trati Ronde. Sir Bradley se na jaře zaměřil na klasiku Paříž-Roubaix. Deváté místo ho uspokojilo jen částečně, přestože držel krok s čelem závodu až do finále. Tehdy se Shane Sutton, technický ředitel týmu, vyjádřil velmi vyhýbavě o Wigginsově případné nominaci do týmu Sky pro Tour de France. „Je to Chrisův tým. On bude mít v nominaci závodníků značné slovo. Určitě má právo si říct, kdo před ním pojede v horských etapách. Udělám všechno proto, aby mě tým na Tour postavil,“ poznamenal  Wiggins před měsícem.

Nyní se zdá, že svou současnou výkonností na závodě Okolo Kalifornie si o nominaci přesvědčivě říká. Je na nejlepší cestě závod celkově vyhrát. Chrisi Froomovi letos  na Tour nehrozí nebezpečí od Naira Quintany. Loni druhý v pořadí Tour se ztrátou 4:20 právě závodí na Giru a Tour vynechá. Nejvážnějším soupeřem se jeví loňský lídr Gira. Vincezo Nibali mimořádně touží sebrat Froomovi žlutý trikot vítěze Tour a dokončit svou sbírku triumfů na závodech Grand Tours. 

 

-Red-   Foto: BBC Sport a Patrick Verhoest