Včerejším prvenstvím v individuální časovce světového šampionátu dokončil Sir Bradley Wiggins zlatý hattrick. V minulosti se stal v této disciplíně mistrem Británie (třikrát), olympijským vítězem a nyní konečně mistrem světa. „Sbírka časovek je kompletní, je to fantastické,“ řekl Wiggo za cílem 47,1 km dlouhé trasy, kterou projel o 26 vteřin rychleji než druhý nejrychlejší – trojnásobný mistr světa Tony Martin. „Měl jsem dobré nohy a vyhovoval mi profil časovky. Již před šampionátem jsem si říkal, že jestli mám Tonyho porazit, tak je to právě na takové trati,“ vyznal se většinou nemluvný Brit.

Wiggins porazil Martina výraznějším rozdílem, než jaký se čekal. Přesto není jeho vítězství nad „Panzerwagenem“ překvapení. Ty, kdo si všimli výkonů Wigginse a Martina v nedělní týmové časovce, vítězství Wigga nad Martinem nemohlo udivit. Martinův tým OmegaPharma-QuickStep sice Sky porazil, ale pouze o dvě vteřiny. Wiggins na trati doslova letěl a jeho tempu někteří týmoví kolegové nestačili. Formace Sky dojížděla ve čtyřech. Tony Martin byl jako vždy oporou sestavy své stáje. Dřel, ale jeho projev postrádal Wigginsovu uvolněnost. Vousatý Brit na světový šampionát evidentě vyladil formu lépe než Martin. Nejspíš i proto, že v červenci neprošel třítýdenním martyriem Tour de France. „Tahle sezona byla nahoru-dolů. Titul mistra světa věnuji své rodině, která při mně stála v těžké chvíli, kdy mě tým ignoroval při nominaci na Tour,“ nezapomněl Wiggins zdůraznit. Jeho soupeřem v Ponferradě byl sice na trati Tony Martin, ale v hlavě nejspíš závodil s někým jiným…

V nové roli

Výkonnost i formu si Wiggins ověřil vítězstvím v časovce na nedávném etapáku Tour of Britain. Tlak s blížícím se mistrovstvím světa sice Wiggins při časovce. pochopitelně sílil, ale Wiggo opět předvedl, jak si s ním dokáže poradit. Umí podat svůj nejlepší výkon v těch nejdůležitějších okamžicích. A takový v Ponferradě nastal. Je dost možné, že tohle vítězství je vůbec nejcennější v jeho dosavadní kariéře! Po desetiletí byl zvyklý na roli největší hvězdy svého týmu, své země. Ve čtyřiatřiceti letech mu dali na vědomí, že o jeho kvality stáj Sky zase tak moc nestojí. A Wiggins odpověděl nejlepším možným způsobem.

Další cíl – Hodinovka

Bradley Wiggins je už nyní nejvšestrannější cyklistickou hvězdou celé historie tohoto sportu. Na dráze získal ve stíhačkách a bodovacím závodě dvojic šest titulů mistra světa. K tomu tři zlaté olympijské medaile. K dráhovým úspěchům přidal titul olympijského vítěze v silniční časovce a prvenství v nejprestižnějším etapovém závodě – Tour de France. Ani Eddy Merckx se nemůže měřit s tak pestrým rozsahem úspěchů. Wiggins prý kariéru ukončí na olympijských hrách v Riu za dva roky. Bude mu šestatřicet. S britským kvartetem by rád získal další olympijské zlato ve stíhačce. Jaká další motivace ho žene dál? „Hodinovka ? Ano jistě. Tohle je jeden z mých dalších velkých cílů,“ řekl Wiggins za cílem časovky v Ponferradě. I jeho aktuální prvenství a výkonnost dávají tušit, že jeho cílem zřejmě nebude „jen“ vzdálenost 51 115 metrů, kterou za 60 minut nedávno zdolal Jens Voigt. Spíš se dá čekat útok na hodnotu Boardmanova výkonu 56 375 metrů, kterého dosáhl na „super kole“.

Otočí se Bradley Wiggins k silnici definitivně zády? Zřejmě nikoli. Je o něm známo, že si oblíbil klasiku Paříž-Roubaix, kde se už dokázal prosadit do desítky…  A nezapomeňme, že jeho loučení se světovými šampionáty silničářů se týká především časovky. Přemýšlí o možnosti, že by v příští sezoně vyjel dobýt další cenný úspěch – v závodě jednotlivců na mistrovství světa? V této věcí Wiggins mlčí. Z této disciplíny má ve sbírce zatím jeden cenný titul – domácí z roku 2011.

Manfred Strnad    Foto: Team Sky