Po vítězství na Tour of California pomůže Bradley Wiggins obhájit prvenství na Tour de France týmovému kolegovi Chrisi Froomovi. K této ideální situaci zatím směřují všechny kroky týmu Sky, do nichž zapadá plynule rostoucí forma Sira Bradleyho. V osmietapovém závodě Okolo Kaliforine triumfoval jako první Brit v historii, když zvítězil před Australenem Rohanem Dennisem (Garmin-Sharp) a domácím Lawsonem Craddockem (Giant-Shimano). Po předposlední etapě dostihla Wigginse zpráva, že UCI vrací dráhové hodinovce možnost použít moderní dráhová kola. „Je to pravda? To je dobrá zpráva! Mám o čem přemýšlet,“  bezprostředně reagoval Wiggins na informaci, kterou dostal od americké novinářky.

O den později se na téma hodinovka pustil do rozsáhlejší úvahy. „Vždycky jsem říkal, že mě hodinovka zajímá. Už jenom proto, že bych se Indurain. rád poměřil s Miguelem Indurainem,“ přiznal Wiggins. Je pozoruhodné, jak současní nejlepší časovkáři by rádi ukázali, oč jsou lepší (či horší?) než legendy minulosti. Zatímco hlavním motivem Fabiana Cancellary pro případný pokus o rekord v hodinovce je výkon Eddyho Merckxe z roku 1972 (49,431 km), zmiňuje Wiggins jinou cyklistickou veličinu – pětinásobního španělského vítěze Tour de France. Ten ovládl hodinovku v roce 1994 výkonem 53,040 km, když překonal předchozího rekordmana Graema Obreeho. Jenže tehdejší pravidla ještě umožňovala použít stroj, který nejspíš Wiggins použít nebude moci. Přímé objektivní srovnání velikánů cyklistiky se tedy neuskuteční. K němu mohlo dojít v případě, že by UCI s rozhodnutím o změně pravidel počkala a nechala Cancellaru jet proti Merckxovi a pochopitelně také Sosenkovi na klasickém kole…

Wiggins California. Wiggins zájem o hodinovku projevuje také proto, že se hodlá vrátit na dráhu a směřovat k olympijskému Riu. Nevěří však v rozsáhlou renesanci zájmu o tuto disciplínu navzdory změně pravidel. UCI předpokládá, že moderní dráhová stíhací kola přitáhnou k hodinovce větší pozornost závodníků. Jenže problém je se sponzory. „Nemyslím si, že týmy ochotně zaplatí jezdcům za to, že se budou dlouhodobě připravovat na hodinovku. Potřebují je vidět v závodech, ve kterých se sbírají World Tour body.  A konec konců vám tým nedá vyšší plat jen kvůli vašemu výkonu v hodinovce,“ je přesvědčený Wiggins.

-MS- Foto: BBC Sport