Cyklokrosové kolo si Zdeněk Štybar na rameno přehodí zatím jen s bolestí a závodit na něm v této sezoně nehodlá. Na tom silničním však už může trénovat prakticky bez omezení. Vedení týmu Etixx-QuickStep, který plynule navázal na stáj OmegaPharma-QuickStep, zvolilo k úvodnímu soustředění před sezonou 2015 okolí španělské Valencie. Celý tým – rozdělený na skupiny podle zaměření – si pochvaluje perfektní povrch silnic, což společně s příznivými klimatickými podmínkami prospívá k rekonvalesnci Zdeňkova zraněného ramene. „Jsme na začátku přípravy – kromě závodníků, kteří se již koncem ledna představí na australské Tour Down Under. Nejdelší trénink měřil zatím 150 kilometrů,“ informuje ze Španělska trenér Koen Pelgrim.

„K přípravě máme k dispozici dobré silnice a všechny typy terénů. Jsou tady roviny, delší táhlé kopce i prudké stojky. Je to skvělé místo na Cavendish a Štybar.trénink,“ pochvaluje si Koen Pelgrim. Týmovou sestavu rozdělil na tři části – závodníci pro lednový etapák v Austrálii už občas „brousí“ intervaly, skupina klasikářů včetně Zdeňka Štybara trénuje společně se sprintery a k základním objemům v různém profilu si postupně už přidávají opakované sprinty. Také vrchaři mají přípravu specificky zaměřenou směrem k hlavní „náplni práce“. „Zpočátku týdne jsme jezdili 100 až 120 kilometrů a v sobotu jsme si už dali „stopadesátku“. Ještě tady nějaký ten den pobudeme. Máme toho hodně před sebou,“ říká trenér.

„Zatím jsme měli štěstí na počasí, ale má příjít déšť. Uvidíme, co zvládneme na silnici. Pokud to půjde, čeká australskou sestavu tvrdý intervalový trénink, zatímco klasikáři a sprinteři si dají uprostřed tréninkové jízdy 200metrové sprinty. Další den si tahle společná skupina sedne na časovkářská kola a na Skupinu táhne Tom Boonen.programu je vytrvalostní trénink na rovinách. Vrchaři se taky zaměří na vytrvalost a „Australané“ pojedou na dlouhou vyjížďku do hor,“ přibližuje Koen Pelgrim některé typy tréninků v nejbližších dnech. Jeho svěřenci dostali na přechodné období za „domácí úkol“ posilovací cviky (tzv. Core Training), které jsou na programu téměř každý den i po tréninkových jízdách v okolí Valencie.

 -Red-   Foto: OPQS/Tim de Waele